Uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Łodzi, mogą zarówno złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL, jak i zaszczepić się przeciw COVID-19, w punkcie obsługi urzędu miasta przy Krzemienieckiej 2B. Punkt jest obsługiwany przez dwa łódzkie podmioty medyczne - Centrum Medyczne im. dr L. Rydygiera oraz Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera.
Przed wybuchem wojny z naszą wschodnią granicą, zaszczepionych w Ukrainie było około 35% populacji. Chcielibyśmy uniknąć kolejnych fal pandemii i wzrostu liczby zakażeń, dlatego szczepienie wszystkich, także osób do nas przybywających, jest bardzo ważne - mówi Marta Nowak, prezeska Centrum Medycznego im. dr L. Rydygiera.
W mobilnym punkcie szczepień przy Krzemienieckiej 2B tylko dorośli mogą zaszczepić się preparatem COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson &Johnson), zatem nie można się tam zaszczepić trzecią dawką. Aby poddać się szczepieniu, obywatele Ukrainy muszą posiadać jeden z trzech dokumentów potwierdzających tożsamość cudzoziemca - paszport, dowód osobisty lub tymczasowe zaświadczenie o tożsamości cudzoziemca.
To nie rozwiązuje wszystkich problemów, z którymi się tutaj zmagamy. Po pierwsze wiele osób opuściło Ukrainę nie zabierając ze sobą niczego, wielokrotnie się przemieszczały, więc często nie mają przy sobie nawet paszportu. Po drugie, owszem, znajdujemy się obok punktu, w którym uchodźcy mogą otrzymać numer PESEL, ale nawet jeśli z nim do nas przyjdą, to system informatyczny nie pozwala nam dodać tej osoby ani do bazy osób uprawnionych do szczepienia, ani do bazy osób zaszczepionych. Choćbyśmy chcieli, a chcemy, to tych przeszkód nie przeskoczymy - mówi nam jeden z lekarzy pracujących w punkcie szczepień.
Wnioski o nadanie numerów PESEL można składać przy Krzemienieckiej 2B we wtorki od 08:00 do 17:00, a w pozostałe dni tygodnia od 8:00 do 16:00. Z kolei położony tuż obok punkt szczepień działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 08:00 do 16:00. Wczoraj zaszczepiono tam jedną osobę.
Źródło: Uchodźcy z Ukrainy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19