Pomoc Ukrainie

i

Autor: zdj. Miasto Lublin/lublin.eu

Darmowa komunikacja i parkingi, bezpłatne miejsca w bursach, zajęcia dla dzieci. Lublin pomaga uchodźcom

2022-03-08 13:13

Bezpłatna komunikacja miejska, zerowe stawki za parkingi, punkty noclegowe, pomoc w znalezieniu pracy, zajęcia dla dzieci, zbiórki darów, pomoc medyczna. Sprawdź dotychczasowe wsparcie dla uchodźców w Lublinie i pomagaj rozsądnie.

Lublin solidarny z wojenną Ukrainą. Miasto przygotowało i wciąż udoskonala pakiet wsparcia. Już w dwunastu miejscach ruszyły punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną. Koordynują je pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami.

- W miejscach działają zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową - mówi nam Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza. - Dodatkowo, straż miejska w zwiększonej obsadzie, wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawdza sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie potrzeby kierować uchodźców do miejsca zakwaterowania - dodaje.

W Lublinie działają też punkty wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu. Pomoc uzyskać można m.in. przy Al. Zygmuntowskich 4 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 czy przy ul. Popiełuszki 35A od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.00 oraz w soboty w godz.10.00-12.00.

Ulgi i darmowe przejazdy

Uchodźcy mają zapewnione bezpłatne parkingi i komunikację miejską. - Podstawę do bezpłatnych przejazdów oraz zwolnienia z opłat w Strefie Płatnego Parkowania stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie - przypomina Stryczewska.

Z opat zwolnieni są też wychowankowie burs szkolnych z Ukrainy. - Chodzi o opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie. Takie udogodnienie obowiązuje od 3 marca do końca roku szkolnego, czyli 31 sierpnia br. - słyszymy.

Pomoc w znalezieniu pracy

Miasto zachęca też firmy i przedsiębiorców do zatrudniania osób uciekających przed wojną. Pracodawcy mogą zgłaszać oferty pracy przez formularz. Wszystkie aplikacje zostaną przetłumaczone na język ukraiński i umieszczone na stronie urzędu miasta.

Więcej informacji dla chętnych pracodawców udziela Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublina, e-mail: [email protected], tel. 81 466 25 08.

Współpraca z wolontariuszami. Zajęcia dla dzieci

Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Placówka na bieżąco udziela pomocy i koordynuje pracę wolontariuszy. - Zajmuje się on również koordynacją działań w zakresie przydzielania miejsc zakwaterowania w domach prywatnych. Prowadzi on bazę dostępnych noclegów u osób prywatnych - mówi Stryczewska.

Organizatorami Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie są Stowarzyszenie Homo Faber oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Osoby i organizacje chcące włączyć się w pomoc mogą znaleźć przydatne informacje na stronie Stowarzyszenia Homo Faber.

Działania lokalnego sztabu kryzysowego wspierają także miejskie instytucje kultury. To Galeria Labirynt, która razem z Fundacją Strefa Dorastania uruchomiła świetlicę dla dzieci i młodzieży uchodźczej pochodzącej z Ukrainy. - Świetlica działa w Piwnicy Labiryntu. Zapewnia opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie gdy osoby dorosłe będą potrzebować załatwienia spraw w urzędach - opisuje Stryczewska.

Świetlice prowadzą także Centrum Kultury, Centrum Wolontariatu, miejskie biblioteki, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci czy Warsztaty Kultury.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie pomocowej zorganizowanej przez lubelskie instytucje kultury.

Darmowe leczenie

Lublin oferuje także pomoc medyczną na zasadach identycznych jak w Polsce. - Przypominamy, że każdy uchodźca, który przekroczył granicę od 24 lutego może być leczony za darmo, dotyczy to także całodobowej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi Stryczewska.

Do pomocy przyłączają się też stomatolodzy. Uchodźcy mogą skorzystać w Polsce z darmowego leczenia stomatologicznego. Na Lubelszczyźnie do akcji włączyło się już kilkadziesiąt gabinetów dentystycznych. W całej Polsce kilkaset. Wyszukiwarka gabinetów dostępna jest na stronie "dentyści Ukrainie".

Pomoc zwierzątom

Miasto Lublin we współpracy z lubelskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt, Fundacją 8kolor, Sekcją Lublin Stowarzyszenia Chełmskiej Straży Ochrony Zwierząt, Stowarzyszeniem Leśne Przytulisko, Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt oraz sklepami zoologicznymi prowadzi zbiórkę na rzecz zwierząt, które towarzyszą osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Obywatele Ukrainy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na karmę, wodę i wyposażenie dla swoich pupili pod numerem telefonu: 666 688 439.

Ukraiński numer alarmowy

W Lublinie działa specjalny numer alarmowy. Jest przeznaczony tylko dla osób z Ukrainy, które przekroczyły granicę i potrzebują pomocy. - Pod +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej - tłumaczy urzędniczka.

Numer wyświetlany jest również na ekranach informacyjnych miejskiego Systemu Zarządzania Ruchem. To przydatna informacja, dla osób uciekających z Ukrainy, które docierają do Lublina samochodem.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat wsparcia w Lublinie osobom uciekającym przed wojną znajdują się na stronie urzędu miasta Lublina.

Źródło: Darmowa komunikacja i parkingi, bezpłatne miejsca w bursach, zajęcia dla dzieci. Lublin pomaga uchodźcom