Movember. Akcje w Lublinie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Wąsem w raka. Zbliża się Movember – miesiąc profilaktyki nowotworów męskich

2022-10-27 15:05

Rak jądra, prącia czy prostaty. To choroby wciąż uznawane za wstydliwe. Przez to wykrywa się je zbyt późno. Wielu chorych umiera. Obniża się też wiek pacjentów. Przykładowo, 25 proc. chorych na nowotwór jądra ma od 20 do 45 lat.

Tzw. nowotwory męskie dotyczą narządów płciowych. Według statystyk, rak jądra stanowi prawie 2 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn. Najczęstszym jest jednak rak prostaty. Stanowi 15 proc. zachorowań, a liczba pacjentów rośnie.

Niezależnie od typu, nowotwory te dotyczą wszystkich mężczyzn. Liczba pacjentów rośnie, a ich wiek się obniża. – Na przykład guz zarodkowy jąder pojawia się już u dwudziestolatków – mówi nam dr Katarzyna Szklener z Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Weź sprawy w swoje ręce

Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce – i to dosłownie – a w jaki sposób? Warto zacząć od regularnego samobadania. – Dotykamy narządy zewnętrzne płciowe, zarówno prącie, jak i jądra. Sprawdzamy spoistość – podkreśla dr Szklener.

Jakie objawy powinny nas zaalarmować? – To zmiana twarda bądź guzkowa. Niepokojące mogą być także zmiany koloru skóry w obrębie moszny lub na prąciu o charakterze znamiona – opisuje onkolożka. Bo oprócz nowotworów zarodkowych jąder, mogą wystąpić także czerniaki narządów płciowych.

Wąsem w raka

Listopad to dobry czas, żeby o badaniach sobie przypomnieć. Wraca akcja Movember. Akcję koordynuje Movember Polska. Do naszego kraju przywędrowała w 2014 roku, a narodziła się w 2003 roku w Australii. Jej głównym celem jest mówienie o męskiej cielesności i seksualności w kontekście zdrowia.

To ważne. Panowie sami powinni się najpierw rozebrać, dotknąć i podjąć decyzję o wizycie u lekarza. Np. w samobadaniu istotne jest, aby panowie się nie wstydzili. To jest ich ciało. Oni sami muszą o siebie zadbać – przekonuje Szklener.

I właśnie w Movember o to chodzi, o łamanie tabu, o walkę o swoje zdrowie. Symbolem akcji są wąsy, ale nie one są najważniejsze.

Kobiety nie mają problemy mówić o swoim zdrowiu i chyba częściej się badają. Czas na nas – mówi jeden z pacjentów. – To, co cenne w tej akcji, to zachęcenie do pogadanek w męskim gronie. Panowie się wstydzą i tego nie robią – dodaje.

Do badań zachęcają też nasi redakcyjni koledzy. – Chłopaki, nie bójmy się tego tematu, kobiety mają problemy, my też, więc trzeba mieć odwagę, żeby o tym powiedzieć – apeluje Bartłomiej Ważny, szef anteny Radia Eska Lublin. – Panowie, badajcie się. Jeśli będziemy zdrowi i sprawni, będziemy mogli w pełni poświęcić swój czas bliskim i przyjaciołom – zachęca Maciej Kurek, dziennikarz Radia Plus Lublin.

Każdą zmianę lub jej podejrzenie należy skonsultować ze specjalistą: urologiem, dermatologiem lub onkologiem. Zapisy do poradni onkologicznych nie wymagają skierowania. Zaleca się też unikanie używek, aktywność fizyczną i zdrową dietę.

22-letnia motocyklistka doprowadziła do zderzenia z oplem. Szokujące nagranie z Lublina

Trwają też kampanie „Mosznowładcy” oraz Męskie Zdrowie. Lista i szczegóły na zwrotnikraka.pl

To najwyższe budynki w Lublinie! Zobacz RANKING 

Źródło: Wąsem w raka. Trwa Wąsopad – miesiąc profilaktyki nowotworów męskich