Poznańscy naukowcy opracowali test, który odróżnia koronawirusa od grypy ! Pierwszy taki w Polsce!

2020-12-22 13:03 OS
Prace Instytutu Chemii Bioorganicznej
Autor: PAN w Poznaniu

Test ma trafić do wybranych laboratoriów już na początku przyszłego roku. To bardzo dobra wiadomość, bo szczyt zachorowań na grypę przypada na przełom lutego i marca. Do tego, objawy wirusa grypy i koronawirusa są niemal identyczne, a pacjenci, którzy są zakażeni i jednym i drugim - chorują dużo ciężej.

Jest wiarygodny, szybki i prosty. Tak o pierwszym polskim teście dwa w jednym, który rozróżnia wirusa grypy od koronawirusa, mówią jego twórcy - naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Jeżeli ktokolwiek zrobi ten test różnicujący innej firmy, żeby potwierdzić wynik - musi wykonać kolejny test. W przypadku naszego testu nie ma takiego obowiązku. Wirusa Sars-CoV-2 wykrywamy od razu, a przy okazji możemy wykryć wirusa grypy A lub B - tłumaczy dr Elżbieta Lenartowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Pierwsze testy do laboratoriów trafią na początku roku, a więc jeszcze przed szczytem zachorowań na grypę, który przypada na przełom lutego i marca. Test jest praktycznie niezawodny - jego czułość wynosi powyżej 99 procent.

Wykrywamy takie rejony wszystkich trzech wirusów, które pozwalają na dużą czułość i wiarygodność, nawet przy mutacjach. Mamy nadzieję, że to są  rejony najbardziej zachowawcze, czyli te, które ulegają mutacjom w mniejszym stopniu.

Pacjenci, zakażeni koronawirusem i wirusem grypy jednocześnie chorują znacznie ciężej. Objawy obu chorób są bardzo podobne, dlatego test poznańskich naukowców to przełom.

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor:
Ostatnie przygotowania do największej w kraju Wigilii dla potrzebujących