młodzież w projekcie Nie dotykaj mnie

i

Autor: Projekt "Nie dotykaj mnie"

Nie dotykaj mnie! Młodzi radomianie w projekcie przeciwdziałania przemocy seksualnej

2020-12-15 19:44

Edukują, uwrażliwiają i chcą przeciwdziałać przemocy seksualnej. Młodzież z liceum im. Kochanowskiego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizuje projekt "Nie dotykaj mnie". Działają w mediach społecznościowych, gdzie dyskutują, publikują podkasty i historie ludzi, którzy doświadczyli przemocy seksualnej. Uczestnicy projektu deklarują, że kieruje nimi chęć pomocy innym, przez nagłaśnianie problemu który wciąż bywa tematem tabu.

Projekt rozpoczął się kilka miesięcy temu w VI LO im. Kochanowskiego. Wtedy ośmioosobowa grupa uczniów postanowiła przeciwdzialać przemocy seksualnej.

- Wielu moich znajomych opowiadało, że doświadczyli molestowania np. w internecie, albo ktoś przekroczył ich cielesne granice. Z czasem dorastając zacząłem zdawać sobie sprawę jak powszechny i poważny jest to problem. Razem ze znajomymi ze szkoły postanowiliśmy działać i w ten sposób powstał projekt "Nie dotykaj mnie" - mówi Mikołaj Kiraga. 

Magdalena Marynowska, kierująca działaniami tej grupy przyznaje, że statystyki krajowe biją na alarm. Badania, jakie młodzież w ramach projektu "Nie dotykaj mnie", przeprowadziła w szkole też nie napawały optymizmem.

- Co piąta osoba twierdziła, że doświadczyła przemocy seksualnej. 16,4% grupy badawczej deklarowało, że nie jest pewne czy jej doświadczyło a to już skłania do refleksji. Moim zdaniem przyczyną problemu jest brak właściwej edukacji. W szkołach ostrzega się nas przed skutkami używek czy groomingu a o tym problemie mówi się niewiele - uważa Magdalena Marynowska.

Młodzież działa  w internecie w mediach społecznościowych. Poza tym  grupa nagrywała także podcasty na Spotify, zatytułowane ''#NIETYKALNI'', w których porusza różne kwestie, związane z problemem przemocy seksualnej. Publikowała też anonimowe historie osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. Po apelu uczniów, do ich programu nadesłano ich około 300.

- Na koniec wielu wiadomości otrzymalismy wiele ciepłych słów na temat naszej działalności i samego pomysłu na projekt. Takie słowa bardzo podbudowują mnie na duchu. Utrwalają we mnie przekonanie, że to co robię ma sens oraz daje efekty - przyznaje Paulina Chamerska.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje psycholog Ewa Filipowska, która pomaga w kontaktach m. in. z nauczycielami, Radą Rodziców czy konsultuje prezentacje i scenariusze lekcji przeprowadzane przez młodzież.

- Staram się by czuli, że nie są sami, że mogą liczyć na pomoc kogoś dorosłego. Kogoś kto nie utrudnia ale wspiera ich działania. Staram się by nie przekraczali swoich granic. Historie, z jakimi mają kontakt są nieraz dramatyczne co może być dla nich trudne - mówiła psycholog.

Wysiłki młodych doceniono w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". Uczniowie zdobyli już certyfikaty, teraz walczą o główne nagrody. ​​

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw SARS-CoV-2?