Wystawę zorganizowano z okazji 30. lecia otwarcia Muzeum Sztuki Współczesnej i 45 rocznicy wydarzeń radomskiego Czerwca 76 jest. - Ta kolekcja to dzieło ludzi Solidarności - mówi Mieczysław Szewczuk autor ekspozycji i wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej. - Nie tylko my organizatorzy byliśmy ludźmi Solidarności ale chodzi tu przede wszystkim o artystów, którzy przekazali dzieła. To, że udało się zgromadzić taką kolekcję to był cud.
Wystawa to około 70 prac wielkich mistrzów, spośród prawie pięciu tysięcy dzieł zgromadzonych przez Muzeum Sztuki Współczesnej a przekazanych Muzeum im. Malczewskiego. Te wybitne prace, światowej sławy artystów stanowią unikatową kolekcję, znaną w świecie sztuki, która jednak w Radomiu nie często była pokazywana. Teraz radomianie mogą zobaczyć portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach historii. Przynajmniej dwa z nich mówią o najnowszej historii Radomia, czyli dwie prace powstałe bezpośrednio po wydarzeniach radomskiego Czerwca'76. .To dzieło Edwarda Dwurnika z cyklu „Podróże autostopem” pt. „Radom, czerwiec ’76”oraz rzeźba Jerzego Beresia pt. „Wahadło”.
Jak podkreśla Radosław Witkowski, otwarcie wystawy to bardzo ważny moment, ponieważ jest to też rozpoczęcie działalności kulturalnej w zrewitalizowanej Kamienicy Deskurów.
- To jest jeden z niezbędnych warunków, by przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie. Tu warto podkreślić dobrą współpracę z Samorządem Województwa Mazowieckiego, bez której nie byłoby odnowionej kamienicy i dalszych planów na jej zagospodarowanie. Chcę jednocześnie podziękować twórcy bogatej kolekcji sztuki Mieczysławowi Szewczukowi. To dzięki jego wieloletniej pracy możemy dziś pokazać, jak ważnym miejscem może być Kamienica Deskurów, a przede wszystkim, jak ważne dzieła sztuki mamy w Radomiu i czym możemy się szczycić – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Źródło: Pierwsza wystawa w odrestaurowanej Kamienicy Deskurów. Nowa placówka kultury na start!