Akcja Rekreacja w VOX FM

i

Autor: VOX FM

Akcja Rekreacja w VOX FM: zdobądź z nami szczyt swoich możliwości! Gdzie się wspinać w Polsce?

2021-07-09 18:33

Akcja Rekreacja w VOX FM mierzy naprawdę wysoko. W te wakacje zachęcamy was do aktywnego wypoczynku. W drugiej odsłonie Akcji Rekreacji w VOX FM polecamy Wam wspinaczkę! Jak i gdzie zacząć? Na szczęście nie tylko w górach! Sprawdźcie, gdzie wspinać się w Polsce!

Akcja Rekreacja w każdą wakacyjną sobotę w VOX FM. Zachęcamy, by lato spędzić aktywnie i udowadniamy, że w Polsce jest wiele możliwości. W kolejnym odcinku naszych sportowych wakacji pniemy się naprawdę wysoko. Choć w cale nie musimy zdobywać szczytów, czasami wystarczy sala z odpowiednia ścianą. W tej odsłonie - Akcja Rekreacja - zajmiemy się wspinaczką. O Tatrach opowie Andrzej Bargiel, taternik, himalaista i rekordzista świata! Gdzie wspinać się w Polsce?

ZOBACZ TEŻ: Piękni i Młodzi - „Jak w bajce (Ti Amo)” już buja w sieci! To pierwszy hit po zmianach w zespole?

Gdzie wspinać się w Polsce? Szczecin

Na początek Zachodnie Pomorze. W samym Szczecinie gór co prawda nie ma, ale możecie wybrać się na ściankę wspinaczkową. Tych w regionie nie brakuje. Ścianka to doskonały sposób, żeby postawić pierwsze kroki w tym sporcie. Ale pewnie wielu z Was zastanawia się, czy jest on właściwie bezpieczny? Na to pytanie odpowie Artur, instruktor wspinaczki ze Szczecina: - Na pewno jest to sport, który wiąże się z jakimś ryzykiem. Natomiast jeśli są zachowane wszystkie procedury, to jest to sport bezpieczny. Trzeba zaznaczyć, że wspinaczka jest sportem dla każdego. Nie ma ograniczeń wiekowych. Choć są osoby, które się tego po prostu boją. Jeśli chcemy powspinać się już na naturalnych skałkach, to trzeba wyjechać ze Szczecina i ruszyć nieco dalej: - Najbliżej Szczecina mamy coś takiego jak Nowa Ziemia. To jest rejon niedaleko Złotoryi. Ale to jest skała piaskowiec, więc ma pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o wspinanie się w granicie, to mamy Karpacz, Góry Sokoliki, czy Rudawy. Jeśli chcecie zająć się wspinaczką, to warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Instruktor wytłumaczy Wam, od czego powinniście zacząć i pomoże sprawić, by sama wspinaczka była nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna.

Gdzie wspinać się w Polsce? Poznań

W stolicy Wielkopolski gór nie ma, ale są za to liczne ścianki wspinaczkowe. Mamy kilka ciekawych miejsc - mówi nam Remik Rajewski z poznańskiego Klubu Wysokogórskiego: - Są ścianki typowo boulderowe, jak na przykład Blok House na ulicy świętego Michała, Climibing Spot na Puławskiego, czy tak zwana Klubowa Ścianka na ulicy Składowej. To jest ścianka Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu. Mamy też ścianki z liną, to jest ścianka Blok Line. Ale nie tylko w stolicy Wielkopolski są ciekawe miejsca, w których można zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko próbować się wspinać: - Poza Poznaniem możemy popatrzeć też na ścianki w Gnieźnie, mamy też wykorzystaną starą wieżę ciśnień i tam są bardzo wysokie drogi wspinaczkowe z liną, tam też można pochodzić i poczuć tę wysokość. Wspinaczka pomaga w budowaniu wytrzymałości oraz równowagi. Instruktorzy polecają tę aktywność wszystkim, niezależnie od wieku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

QUIZ. Karty, planszówki i inne gry na deszczowe wieczory. Bądź jak Wielki Szu i zdobądź komplet punktów!
Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa gra, której uczestnicy muszą zakreślać odpowiednie liczby?

Gdzie wspinać się w Polsce? Łódź

Ma 17 metrów wysokości i jest jedną z największych w Polsce. Ścianka wspinaczkowa w łódzkiej Zatoce Sportu czynna jest również w wakacje: - Każdy kolor odpowiada za jakąś drogę i za jakiś poziom trudności. Te osoby, które zaczynają przygodę z tym sportem są uczone, że wspinamy się na razie po wszystkim. Trzeba mieć ze sobą strój sportowy, buty na zmianę i wodę do picia - mówi nam Emil Palenica, instruktor wspinaczki. Kompleks ścianek wspinaczkowych w łódzkiej Zatoce Sportu PŁ składa się z dwóch części. Główna ściana w Zatoce Sportu podzielona jest na dwie części – do wspinaczki na czas oraz prowadzenia. Na ściance do prowadzenia jest kilkadziesiąt stanowisk asekuracyjnych – od najłatwiejszych dla całkowitych laików i dzieci, do dróg wspinaczkowych dla zawodników najwyższej światowej rangi.

Gdzie wspinać się w Polsce? Ziemia Świętokrzyska

Tu rejonów skalnych nie brakuje. Znajdziemy zarówno przypominający "westowy" wapień jaki i twardy,czerwony piaskowiec. Mimo swoich niewielkich rozmiarów podkieleckie rejony ze wspinaczkowego punktu widzenia prezentują się bardzo ciekawie. O tym, gdzie warto się wybrać opowiada nam Marta, instruktorka wspinaczki: - Można się wspinać na Kadzielni, tam możemy uprawiać bardziej skałkowe formy wspinania. I pod Kielcami mamy wiele ciekawych rejonów, między innymi Stokówka Zelejowa czy Tumlin. Pamiętajcie tylko o odpowiednim przygotowaniu!

Gdzie wspinać się w Polsce? Kraków

W tym mieście instruktorzy pokazują, że wspinaczka to sport dla wszystkich. Taką myśl wpajają swoim podopiecznym  przedstawiciele fundacji Sprawne Wspinanie. Instytucja działająca w Krakowie prowadzi zajęcia rehabilitacyjne właśnie na ściance wspinaczkowej. Dzięki temu udowadnia, że ten sport jest również dla osób niepełnosprawnych: - Po pierwsze rozwijamy płaszczyznę fizyczną, gdzie angażujemy wszystkie mięśnie, które przyczepiają się bezpośrednio do kręgosłupa, co bardzo stabilizuje nasze ciało. Po drugie to aspekt psychiczny, gdzie dzieciaki, dorośli muszą pracować nad swoimi słabymi stronami. Z każdymi zajęciami jesteśmy w stanie dawać kolejne kroki, bo wspinaczka nie ma takiego momentu, w którym osiągnęło się już wszystko. Zawsze można zrobić coś więcej - mówi Miłosz Nycz, instruktor wspinaczki. W 2019 roku fundacja Sprawne Wspinanie zorganizowała Igrzyska Wspinaczkowe, na które przyjechali niepełnosprawni z całej Polski. Jeśli warunki pandemiczne pozwolą, fundacja planuje zorganizować kolejną edycję wydarzenia jeszcze w tym roku.

Gdzie wspinać się w Polsce? Radom

Ścianek wspinaczkowych nie brakuje też w Radomiu. Osoby, które chcą zacząć przygodę z tym sportem mogą spróbować swoich sił: - W Radomiu mamy jedną z lepszych i wyższych ścianek wspinaczkowych. Są tam instruktorzy, którzy powiedzą nam jaki sprzęt wybrać. Zresztą ten sprzęt można na miejscu wypożyczyć - poleca Anita Krzemińska, uczestniczka narodowej wyprawy do bazy pod Mount Everest. Ścianka wspinaczkowa w Radomiu znajduje się przy ulicy Juliusza Słowackiego.

Gdzie wspinać się w Polsce? Śląsk

Tam bardzo dużą popularnością cieszą się ścianki wspinaczkowe. Dzięki nim, sama wspinaczka jest coraz prężniej rozwijającą się dyscypliną sportu: - Wspinanie jest sportem, który aktywuje wszystkie mięśnie w naszym ciele. Jest taką alternatywą dla pływania, tylko bez wody. Też nam daje emocje, bo wychodzimy na wysokość, więc możemy walczyć z lękami. Ważna jest tu też sfera społeczna, bo spotykamy się z ludźmi, budujemy zaufanie podczas asekuracji liną -  mówił Piotr Banasik z Poziomu 450 w Sosnowcu. Będąc na Śląsku możecie skorzystać ze ścianek w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu, Katowicach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, czy w Częstochowie.

ZOBACZ TEŻ: Nie ma wakacji bez aplikacji! Pokaż, jak nas słuchasz na wakacjach i zgarnij smartfona! Rusza akcja „Apka w łapkę" VOX FM

Gdzie wspinać się w Polsce? Tatry

Mówiąc o wspinaczce nie można pominąć Tatr. Polskie góry cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bo zimą można zjeżdżać na nartach, czy desce, a latem właśnie powspinać. Ale ten sport w Tatrach nie należy do łatwych. Trzeba mieć nie tylko dobry sprzęt, ale i umiejętności. Dlatego zanim zaczniemy zdobywać szczyty, warto najpierw wypróbować swoich sił na znacznie łatwiejszych szlakach. Jakich? Własną listę przygotował dla Was Andrzej Bargiel, taternik, himalaista i rekordzista świata: - Te najłatwiejsze to oczywiście doliny i dojście do schronisk. Jest Droga pod Reglami, relatywnie łatwą górą jest Kasprowy Wierch, jest Grześ w Dolinie Chochołowskiej, czy Wołowiec. Dla osób bardziej wprawionych Świdnica i Kozi Wierch. Ci, którzy wspinaczką zajmują się już od dłuższego czasu mogą wybrać się na Orlą Perć. To jeden z najdłuższych i najtrudniejszych szlaków w polskiej części Tatr. Dlatego do wyprawy na Orlą trzeba odpowiednio się przygotować. Warto zadbać o kondycję, korzystając wcześniej z łatwiejszych szlaków - mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: - Możemy najpierw wybrać się na przykład na Kościelec. Na Orlej trzeba pamiętać, że każdy błąd może się skończyć upadkiem z dużej wysokości. Zachęcamy do korzystania ze sprzętu do autoasekuracji, warto pamiętać też o kasku.

Poniżej cała rozmowa Marty Kiermasz z Andrzejem Bargielem:

MK: Wakacje trwają, Polacy albo wyjechali, albo właśnie planują swój wypoczynek. Jak co roku sporym zainteresowaniem cieszą się Tatry. Od czego powinny zacząć osoby, które nie mają doświadczenia w górach?

AB: Na pewno to planowanie i dobór właściwych tras jest kluczowy. Warto nie przeszarżować, by te nasze pierwsze aktywności w górach były łatwe. Można zacząć od dolin, dotarcia do schronisk. Wybierając się w góry należy się odpowiednio przygotować, zabrać ze sobą przedmioty, które nam się przydadzą. Musimy pamiętać, że pogoda w górach zmienia się dosyć gwałtownie. Trzeba sprawdzać prognozy i czytać, jakie komunikaty wydają służby ratownicze. To jest bardzo dobra wskazówka. Trzeba planować też czas, wyjść w miarę wcześnie, by nie chodzić po zmroku. Bo ten w górach jest niepożądany, po ciemku o wiele łatwiej o kontuzje. Jeżeli mamy możliwość, to takie wycieczki warto odbywać z kimś, kto ma doświadczenie.

MK: Jakie konkretne trasy byś polecił?

AB: Te najłatwiejsze to oczywiście doliny i dojście do schronisk. Jest Droga pod Reglami, relatywnie łatwą górą jest Kasprowy Wierch, jest Grześ w Dolinie Chochołowskiej, czy Wołowiec. Dla osób bardziej wprawionych Świdnica i Kozi Wierch. Tych tras jest całe mnóstwo. Trzeba stopniowo ten swój poziom i swoje kompetencje rozwijać.

MK: Wspomniałeś o tym, że trzeba się przygotowywać. Jaki sprzęt warto schować do plecaka, gdy ruszamy na szlak?

AB: Wszystko zależy od trasy, którą wybieramy. Mamy lato, a w górach, w wielu miejscach wciąż leży śnieg, który nocą robi się bardzo twardy. I nawet na niektóre trasy trzeba zabierać raki i czekan. To dla osób, które żyją gdzieś na północy może się to wydawać niezrozumiałe, ale u nas faktycznie ta zima była w tym roku długa i ten sprzęt musi być zaawansowany. Na pewno musimy zabierać ze sobą picie, żywność, ubrania na zmianę, czapkę i rękawiczki. Nagle może pojawić się grad, załamanie pogody. Musimy mieć czołówkę, mapę, naładowany telefon z aplikacją "Na ratunek", dzięki której w momencie jakiegoś zdarzenia, wypadku, klikamy na tej aplikacji, przez co służby mogą nas bardzo precyzyjnie zlokalizować i co za tym idzie szybciej udzielić nam pomocy.

MK: Warto w góry zabierać dzieci?

AB: Warto, jak najbardziej, ale jeśli nie mamy dużego doświadczenia, to te wycieczki powinny być w łatwym terenie. Nie powinniśmy dobierać długich dystansów, by w momencie, gdy ta energia się skończy, móc łatwo wrócić w doliny. To ważne, by nie przesadzać - z trudnościami i dystansem.

MK: To jeszcze osobiste pytanie. Gdzie w Polsce wspina się Andrzej Bargiel? A może Polskę sobie już odpuściłeś, bo góry za niskie?

AB: (śmiech) Bardzo lubię Tatry, jestem absolutnym fanem naszych gór. Mimo, że nie są najwyższe, to są bardzo różnorodne, wymagające, zarówno jeśli chodzi o wspinaczkę, jak i bieganie. Wspinam się w rejonie Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Hali Gąsienicowej na Kościelcu, Zamarła Turnia. Mnich,  Mięguszowieckie Szczyty - to są miejsca, w których najczęściej odbywają się moje wyprawy.

MK: To jeśli ktoś chce latem spotkać na szlaku Andrzeja Bargiela, powinien kierować się właśnie w te rejony Tatr.

AB: Tak, dokładnie (śmiech)

MK: Dziękuję bardzo za rozmowę i poradnik dla naszych słuchaczy, i czytelników.

AB: Dziękuję również, pozdrawiam.

Raport z anteny 9.07, godz.10