Wakacje Po Polsku z VOX FM - Kamil Rutkowski

i

Autor: VOX FM Marysia Pawłowska i Kamil Rutkowski ruszają dalej na Wakacje Po Polsku

Wakacje Po Polsku 2022: Lubelszczyzna i Polesie - jakie atrakcje warto zobaczyć? Gdzie zawita ekipa VOX FM?

2022-07-22 9:00

Było morze, Mazury i Podlasie. W tym tygodniu nasza ekipa wyruszy w kierunku Lubelszczyzny i Polesia. Jakie miejsca warto odwiedzić w okolicy? I gdzie tym razem zawitają Marysia z Kamilem?

Lubelszczyzna i Polesie - najciekawsze atrakcje

Muzeum Wsi Lubelskiej

Jak wyglądało życie codzienne przedwojennej wsi i dworów? Przekonać się można w tym niezwykłym miejscu. Muzeum Wsi Lubelskiej podzielone jest na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia oraz dworski i miasteczkowy. Dzięki temu w skansenie zobaczyć można przeróżne budynki i eksponaty, które zdecydowanie przenoszą nas w czasie o dziesiątki lat.

Krzczonowski Park Krajobrazowy

To zdecydowanie raj dla miłośników wąwozów i niewielkich wzniesień. Znajduje się tu kilkanaście tzw. ostańców denudacyjnych czyli fragmentów skały, a dokładnie piaskowcal który może wystawać na danym terenie albo być całkiem sporym wzniesieniem. Powstały one w wyniku procesów wietrzenia i erozji. W Krzczonowskim Parku Krajobrazowym znajdują się trzy rezerwaty przyrody - Las Królewski, Chmiel oraz Olszanka.

Spływ kajakiem po Bystrzycy

Bystrzyca to rzeka idealna dla fanów spływów kajakowych. W zależności od umiejętności i czasu jaki chcemy poświęcić na tę aktywność można wybrać jedną z licznych tras, w tym trasę przez sam Lublin. Dzięki temu można obejrzeć miasto z perspektywy rzeki i kajaka. Większość tras spływu Bystrzycą rozpoczyna się lub kończy na Zalewie Zemborzyckim, ulubionym zbiorniku wodnym mieszkańców Lublina.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM na Podlasiu

Ścieżka Bobrówka

Na terenie Nadleśnictwa Parczew, w odległości ok. 40 kilometrów od Lublina znajduje się wyjątkowe miejsce. Ścieżka Bobrówka to prawdziwy raj dla miłośników spacerów i przyrody. Ma kształt pętli okalającej staw "Gościniec". Jest idealna na wyprawy z dziećmi, a także przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tam gdzie trasa staje się trudniejsza zbudowane zostały drewniane pomosty. Dodatkowo rozpoczyna się sporym obszarem wypoczynkowym, na którym zorganizować można grilla czy ognisko i oczywiście zaparkować auto.

Pałac w Kozłówce

A właściwie zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich w Kozłówce. Znajduje się niespełna 40 minut jazdy samochodem od Lublina (w kierunku Lubartowa). W jego wnętrach podziwiać można autentyczne wnętrza z przełomu XIX i XX wieku, które zachowały się do dziś. Wyjątkowe rzeźby, lustra czy porcelana, wspaniałe drewniane parkiety czy marmurowe kominki, a także malarstwo - portrety rodziny i arcydzieła europejskie. Dodatkowo warto po prostu przejść się po tamtejszym ogrodzie, który uważany jest za idealne miejsce na sesję ślubną.

Poleski Park Narodowy

Bagna, torfowiska i jeziora krasowe, a wszystko otoczone pięknymi lasami. Poleski Park Narodowy to miejsce, w którym podziwiać można tereny nietknięte ręką człowieka od ostatniego zlodowacenia. Znajdziemy tu typowo bagienną roślinność w tym gatunki rzadkie i podlegające ochronie. Jedną z tras polecanych na spacery jest ścieżka „Dąb Dominik”, której największą atrakcją jest zarastające Jezioro Moszne. Można wędrować do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje Po Polsku z VOX FM: ekipa VOX FM na Mazurach. Co zrobili pierwszy raz? [GALERIA,WIDEO]

Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.