Wakacje Po Polsku z VOX FM - Kamil Rutkowski

i

Autor: VOX FM W cyklu Wakacje Po Polsku tym razem nasza ekipa wyruszy na Kaszuby

Wakacje Po Polsku z VOX FM - Kaszuby! Jakie miejsca warto odwiedzić? Gdzie i kiedy zawita nasza ekipa?

2022-08-12 9:00

Czy kaszubska Szwajcaria wygląda jak ta prawdziwa? Co jest wyjątkowego w kaszubskiej truskawce? I o co chodzi z najdłuższą deską świata? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć Marysia i Kamil w najbliższą sobotę w cyklu Wakacje Po Polsku.

Kaszuby na trasie Wakacji Po Polsku z VOX FM

Jak co tydzień Marysia Pawłowska i Kamil Rutkowski pakują walizki i ruszają w Polskę. Tym razem na Kaszuby, gdzie będą szukać najlepszych atrakcji. Już przygotowują się do tej podróży, a na pytanie o śledzie już odpowiadają "jo". Na pewno sami zapytają też - oczywiście po kaszubsku - o najdłuższą deskę świata. Co jeszcze warto zobaczyć na Kaszubach?

CZYTAJ TAKŻE: Rzucili wszystko i pojechali w Bieszczady! Marysia i Kamil na Wakacjach Po Polsku z VOX FM

Wakacje po polsku – tak bawiła się ekipa VOX FM w Bieszczadach

Wieżyca i Kaszubska Wieża Widokowa

Jest to najwyższe wzgórze Wzgórz Szymbarskich. Jego wysokosć to 328 m n.p.m. Znajduje się na terenie gminy Stężyca. Przez szczyt prowadzi turystyczny Szlak Wzgórz Szymbarskich. Wbrew pozorom Kaszubska Wieża Widokowa nie została ustawiona na samym szczycie Wieżycy, ale widok z niej jest naprawdę imponujący.

Dom do góry nogami

A dokładnie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić z dzieciakami. Znajdują się tu unikalne w skali świata obiekty. Wśród nich np. Najdłuższa Deska Świata, , Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. CEPR najbardziej znane jest jednak z "Domu do Góry Nogami" gdzie na własnej skórze można odczuć efekty zawirowań błędnika.

Kaszubski Gracik

To miejsce idealne dla dzieci, również tych już wyrośniętych. Znaleźć tu można pojazdy z kreskówek, wykonane w skali 1:1. Znajdziemy tu rzeczywistych rozmiarów samochody i auta z bajek i baśni, z seriali z czasów PRL, nietypowe pojazdy filmowe oraz krążowniki z hollywoodzkich produkcji. W jednym miejscu zobaczyć można pojazd Scooby Doo, auto-psa, którym jeździli Głupi i Glupszy, taksówkę z numerem bocznym 1313 czy Batmobil.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

W budynku dawnej parowozowni typu wachlarzowego znajdziemy najliczniejszą w tej części kraju ekspozycję pojazdów szynowych. Sama hala oraz pomieszczenia warsztatowe są obiektem warty zobaczenia na własne oczy. Muzeum Kolejnictwa znajduje się obok stacji Kościerzyna. Oprócz parowozów zobaczyć tu można lokomotywy spalinowe, elektryczne, a także takie perełki jak Pociąg ratunkowy, Wagon kolei linowej na Gubałówkę czy Skład pociągu wąskotorowego.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Unikatowe instrumenty o ogromnej wartości historycznej. Kolekcję zapoczątkował akordeonista Paweł Nowak. Pierwszym akordeonem był sprezentowany mu w 1999r. akordeon Tatry. Przez lata ta kolekcja się rozrastała i obecnie znajdziemy tu kilkadziesiąt oryginalnych instrumentów. Podczas zwiedzania gościom oczywiście towarzyszy muzyka akordeonowa.

Bielickowo - Muzeum Kaszubska Zagroda

Niepowtarzalne miejsce gdzie zobaczyć można przedmioty używane w gospodarstwach domowych, rolnych oraz przez rzemieślników. W Bielickowie coś dla siebie znajda również miłośnicy maszyn rolniczych, pojazdów czy zabytków techniki, a także instrumentów muzycznych czy ludowej twórczości. Kaszubska Zagroda znajduje się w Kawlach Dolnych w gminie Przodkowo.

CZYTAJ TAKŻE:

Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.

Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.