22 przypadki zarażenia Omikronem na Podkarpaciu. „W tej piąta fala jest już mocno zaawansowana”

i

Autor: fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

22 przypadki zarażenia Omikronem na Podkarpaciu. „W tej piąta fala jest już mocno zaawansowana”

2022-01-22 11:42

- Jesteśmy na etapie epidemii, która bardzo intensywnie przyśpiesza swój rozwój. W tej chwili piąta fala w województwie podkarpackim już jest mocno zaawansowana – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W podkarpackich szpitalach przebywa dziś 1164 pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19, z czego 108 to osoby wymagające leczenia przy pomocy respiratora. – Do dyspozycji pacjentów covidowych wciąż pozostaje 800 łóżek oraz 70 miejsc respiratorowych dodała wojewoda.

Obecną falę zakażeń cechuje duża dynamika. W przeciągu tygodnia, niemal codziennie obserwujemy podwojenie liczby zakażeń sprzed siedmiu dni.

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACKIE. Nowa metoda oszustwa na COVID-19. Uważajcie!

1300 klas na Podkarpaciu uczy się z domu

– Analizując tydzień do tygodnia obserwujemy niemal 100% przyrost zakażeń. Patrząc na powiaty, w tym tygodniu najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowaliśmy w mieście Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, w powiecie kolbuszowskim, leżajskim, ale też w powiatach mniej zaludnionych takich jak sanocki czy leski – wyliczał wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor.

Sanepid potwierdza coraz więcej przypadków zakażeń spowodowanych mutacją Omikorn. – Łącznie potwierdziliśmy już 22 przypadki, reszta jest wciąż badana. Widzimy wzrost procentowy potwierdzonych przypadków tego wariantu, teraz udział Omnikrona to ponad 20%dodał Adam Sidor.

Inspektor nawiązał także do zakażeń wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Od 1 września do końca listopada mieliśmy w naszym województwie ponad 900 szkół pracujących zdalnie, a w tej chwili mamy już ponad 1300 klas, gdzie nauka odbywa się w formie zdalnej lub hybrydowej powiedział.

Wzrasta także liczba hospitalizowanych dzieci. Z danych podkarpackich szpitali wynika, że obecnie takiej pomocy wymaga 60 młodych pacjentów.

Źródło: 22 przypadki zarażenia Omikronem na Podkarpaciu. „W tej chwili piąta fala jest już mocno zaawansowana”