JASŁO: Meridiana, Atom i Nadia płoszą gawrony z jasielskiego parku miejskiego

i

Autor: Urząd Miasta w Jaśle

JASŁO: Meridiana, Atom i Nadia płoszą gawrony z jasielskiego parku. Akcja potrwa do 3 maja

2021-03-26 6:35

Od świtu do zmierzchu rarogi stepowe Meridiana, Atom i Nadia płoszą gawrony z jasielskiego parku miejskiego. Drapieżne ptaki z rodziny sokołowatych pracę rozpoczęły pod koniec lutego i będą w parku aż do 3 maja. Oko na nie ma specjalista ornitolog. A wszystko po to, aby gawrony nie zakładały na drzewach w parku swoich gniazd. Akcja w tym roku w Jaśle odbywa się po raz dziesiąty.

Spis treści

  1. To najskuteczniejsza metoda na niezanieczyszczone parki
  2. Meridiana, Atom i Nadia

Kiedy dziesięć lat temu w jasielskim parku pojawił się sokolnik ze swoją drapieżną drużyną: Indygo, Meridianą i Diego, wzbudzał spore zainteresowanie nie tylko mieszkańców Jasła, ale i również okolicznych miejscowości. Ludzie dopytywali o stosowane przez niego metody, opiekę nad ptakami drapieżnymi, czy przede wszystkim o skuteczność działań.

To najskuteczniejsza metoda na niezanieczyszczone parki

Jak się przez ten czas okazało, użycie ptaków drapieżnych jest najskuteczniejszym, dopuszczonym przepisami prawa, sposobem płoszenia gawronów i ograniczenie "niedogodności" spowodowanych ich obecnością na terenach rekreacyjnych. Gawrony oczywiście przylatują do parku, ale nie przebywają na jego terenie całodobowo, pojawiając się jedynie na 2-3 godziny popołudniową porą od lipca do października. Ich niewspółmiernie krótsze wizyty przekładają się na czystość i poprawienie komfortu osób przebywających w parku.

CZYTAJ TAKŻE: Mężczyzna wysłał list z przeprosinami na policję: Po wytrzeźwieniu bardzo żałuję...

Przypomnijmy, że gawrony od wielu lat gnieździły się na parkowych drzewach, a po rewitalizacji, gdy z parku zaczęło korzystać więcej osób, ich obecność stała się szczególnie dotkliwa. Miasto próbowało problem rozwiązać, ale bezskutecznie. Stosowano głównie dwie metody: strącanie niezasiedlonych gniazd oraz emisję dźwięków odstraszających gawrony, ale skuteczność tych działań była niezadowalająca. Od 2012 roku, dzięki stałemu uzyskiwaniu zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, co roku stosowana jest metoda sokolnicza.

Meridiana, Atom i Nadia

W tym roku płoszenie gawronów rozpoczęło się 25 lutego, a sokolnik będzie pracował, jak zwykle od świtu do zmierzchu, aż do 3 maja. Przez dziesięć lat jego ptasi pomocnicy zmieniali się, były to: raróg stepowy i górski oraz jastrząb Harrisa. Obecnie pomagają mu rarogi stepowe: Meridiana, która rozpoczynała akcję w 2012 roku, jej młodszy brat Atom oraz Nadia. Jak co roku nad prawidłowością działań sokolniczych czuwa specjalista ornitolog. Koszt tegorocznej akcji sokolniczej wynosi 36,5 tys. zł.

Prawy brzeg Wisłoka w Rzeszowie ma być miejscem wypoczynku i rekreacji
Sonda
Koronawirus. Czy uważasz, że kolejne obostrzenia pomogą w zahamowaniu rozwoju pandemii w Polsce?
Źródło: JASŁO: Meridiana, Atom i Nadia płoszą gawrony z jasielskiego parku. Akcja potrwa do 3 maja