Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Ile pączki mają kalorii? Dlaczego je jemy?

i

Autor: Pixabay

Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Ile pączki mają kalorii? Dlaczego je jemy?

2022-02-18 15:02

Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień w roku, w którym może odpuścić sobie wszelkie diety, ograniczenia i zjeść coś kalorycznego i pysznego. Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2022 roku? Dlaczego przyjęło się, że w ten jeden czwartek jemy właśnie pączki? Ile pączki mają kalorii? Skąd wzięła się ta słodka tradycja w Polsce?

Spis treści

  1. Tłusty czwartek 2022: Skąd ta słodka tradycja?
  2. Tłusty czwartek 2022: Jak obchodzimy go na Podkarpaciu?
  3. Tłusty Czwartek 2022: Kiedy wypada?
  4. Tłusty Czwartek 2022: Ile pączek ma kalorii?
  5.  Tłusty Czwartek 2022: Przepisy na pyszne pączki

Tłusty czwartek 2022: Skąd ta słodka tradycja?

Miłośnicy słodkości na ten dzień czekali z utęsknieniem. Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim oznacza ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Niegdyś nazywany był: zapustami, mięsopustem, ostatkami, czy chociażby karnawałem. Dlaczego tak często zmieniał nazwę? Zawsze towarzyszyły mu różne zabawy. Historia Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. Wówczas był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Obchody opierały się na jedzeniu tłustych potraw, a w szczególności mięsa oraz piciu wina. Zagryzką były pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną, boczkiem lub innym tłustym mięsem.

Tłusty czwartek 2022: Jak obchodzimy go na Podkarpaciu?

Świętowanie Tłustego Czwartku na Podkarpaciu nie różni się od tego, jak obchodzą go Polacy w pozostałych częściach kraju. Oprócz pączków zajadamy się również tzw. chrustem. Tak w naszym regionie nazywamy faworki. Jest to równie kaloryczna tłustoczwartkowa przekąska, smażona na oleju, albo pieczona w piekarniku.

Tłusty Czwartek 2022: Kiedy wypada?

Tłusty Czwartek jest świętem ruchomym, a jego data uzależniona jest od świąt Wielkanocnych. Przyjęło się, że Tłusty Czwartek przypada pomiędzy 29 stycznia, a 4 marca. To jak wspomnieliśmy ostatni czwartek przed wielkim postem. W tym roku przypada na 24 lutego.

Tłusty Czwartek 2022: Ile pączek ma kalorii?

W Tłusty Czwartek nie warto liczyć kalorii. Jednak ci, którzy nie mają zamiaru robić sobie wolnego dnia od diety muszą wiedzieć, że jeden pączek ma od 250 do nawet 400 kalorii.

 Tłusty Czwartek 2022: Przepisy na pyszne pączki

Pączki na Tłusty Czwartek możemy zrobić w domu! Jest tyle przepisów, że w pewnością znajdziemy coś dla siebie. Robiąc je w domu możemy policzyć również ile mają kalorii i nie gdybać, czy zjedzona słodkość miała 300, czy 250, a może 400 kalorii. Poniżej podsuwamy kilka przepisów na różnego rodzaju tłustoczwartkowe przekąski:

Zniszczona przez wiatr iglica kościoła
Sonda
Tłusty Czwartek 2023. Wolisz pączki czy faworki?
Źródło: Kiedy Tłusty Czwartek 2022? Ile pączki mają kalorii? Dlaczego je jemy?