Egzamin na ratownika GOPR
Pierwszym krokiem do zostania ratownikiem GOPR jest złożenie dokumentów i podejście do egzaminu kandydackiego. Egzamin corocznie odbywa się w styczniu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej oraz na wybranym stoku narciarskim w Bieszcadach. Aby przystąpić do takiego egzaminu wymagane jest posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych i kompletnego sprzętu do jazdy na nartach.
Uczestnicy egzaminu we własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.
Zdany egzamin na GOPR-owca i co dalej?
Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 120 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej.
Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych.
Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika
Kto może zostać ratownikiem GOPR?
Jeżeli chcesz dołączyć GOPR-owców, musisz spełniać następujące wymagania:
- wiek powyżej 18 roku życia;
- nienaganny stan zdrowia;
- bardzo dobra znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej);
- preferowane jest zamieszkanie w województwie podkarpackim;
- konieczna jest bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach.
Więcej o tym, jak zostać ratownikiem GOPR w Bieszczadach można przeczytać na stronie bieszczady.gopr.pl. Wszystkich chętnym życzymy powodzenia!