Marzy Ci się praca ratownika GOPR? Wkrótce rusza rekrutacja w Bieszczadach!

2020-12-17 12:31 a.z. Sylwia Indycka-Rosół
BIESZCZADY: Miał hipotermię, był też osłabiony i przemoczony! Akcja ratunkowa GOPR-owców!
Autor: GOPR Bieszczady

Bieszczadzka grupa GOPR rekrutuje. Już wiadomo, że egzaminy odbędą się od 2 do 5 lutego w przyszłym roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się do elitarnej grupy? Jak zostać ratownikiem GOPR? Wyjaśniamy!

Egzamin na ratownika GOPR

Pierwszym krokiem do zostania ratownikiem GOPR jest złożenie dokumentów i podejście do egzaminu kandydackiego. Egzamin corocznie odbywa się w styczniu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej oraz na wybranym stoku narciarskim w Bieszcadach. Aby przystąpić do takiego egzaminu wymagane jest posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych i kompletnego sprzętu do jazdy na nartach. 

Uczestnicy egzaminu we własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Zdany egzamin na GOPR-owca i co dalej?

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 120 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej.

Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych.

Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika

Kto może zostać ratownikiem GOPR?

Jeżeli chcesz dołączyć GOPR-owców, musisz spełniać następujące wymagania:

  • wiek powyżej 18 roku życia;
  • nienaganny stan zdrowia;
  • bardzo dobra znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej);
  • preferowane jest zamieszkanie w województwie podkarpackim;
  • konieczna jest bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach.

Więcej o tym, jak zostać ratownikiem GOPR w Bieszczadach można przeczytać na stronie bieszczady.gopr.pl. Wszystkich chętnym życzymy powodzenia!

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie
Posłuchaj, dlaczego częste a małe posiłki nie zawsze odchudzają. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?