Nauczyciele zarabiają mniej niż płaca minimalna. To zgodne z prawem?

i

Autor: Pixabay.com

Nauczyciele zarabiają mniej niż płaca minimalna. To zgodne z prawem?

2023-01-27 14:17

Trudna sytuacja związana z pensjami nauczycieli wciąż pozostaje nierozwiązana. Początkujący nauczyciele zarabiają bowiem mniej niż najniższa krajowa. Ta od 1 stycznia wzrosła, a pensje nauczycieli nadal nie. Czy to zgodne z prawem? Okazuje się, że przez pobierane dodatki, pedagodzy nie będą mogli wnioskować o wyrównanie.

Od początku roku nauczyciele zatrudnieni na umowę pracę nie mogą zarabiać mniej niż najniższa krajowa. Ta od 1 stycznia wynosi 3490 zł brutto, a wynagrodzenie nauczyciela początkującego to aktualnie 3424 brutto. „Dziennik Gazeta Prawna” zwróciła uwagę na wpis użytkownika Twittera, który opisał sytuację znajomej nauczycielki.

Czy znacie się może na przepisach? Koleżanka, nauczycielka początkująca, która pracuje w publicznej szkole otrzymuje od stycznia pensję poniżej minimalnej i dowiedziała się, że nie dostanie wyrównania ponieważ ma dodatek motywacyjny i nadgodziny więc ostatecznie jej wypłata przekracza pensję minimalną. (…) Czy to zgodne z przepisami? - cytuje „DGP”.

Początkiem stycznia 2023, także ZNP zwrócił na to uwagę. Wówczas poinformowano, że "od 1 stycznia wynagrodzenie zasadnicze w trzech z sześciu grup zaszeregowania nauczycieli jest niższe od płacy minimalne". 

Pensje nauczycieli zgodne z prawem?

Wynagrodzenie nauczycieli płatne jest z góry. Oznacza to, że już dostali wypłatę za styczeń 2023. Jak tłumaczy „DGP” 66 złotych różnicy nie oznacza jednak, że zarobili w tym miesiącu mniej niż najniższa krajowa. O wyjaśnienia zwrócono się do MEiN, która przekazała, że „do obliczenia wysokości przysługującego wynagrodzenia uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczane do wynagrodzeń osobowych według statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych”. Z wyjątkiem:

  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  • dodatku za staż pracy.

Jeśli nauczyciele otrzymują dodatki, albo pracują w trybie nadgodzin, a ich wynagrodzenie przekracza przez to najniższą krajową, to nie mogą ubiegać się o wyrównanie. Wnioskować o to mogą tylko ci nauczyciele, którzy pobierają pensję bez żadnych dodatków.

W sytuacji, gdy suma składników wynagrodzenia nauczyciela obliczonych zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, nauczycielowi nie przysługuje wyrównanie, o którym mowa w tej ustawie, pomimo tego, że wchodzące w skład tego wynagrodzenia wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia – cytuje „DGP”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/.gazetaprawna.pl/

Wojskowy Instytut Medyczny ma 20 lat
Źródło: Nauczyciele zarabiają mniej niż płaca minimalna. To zgodne z prawem?