Nie kupujcie psa na prezent pod choinkę! Wiele zwierząt po świętach trafia do schroniska

2020-12-17 15:38 af
Nie kupujcie psa na prezent pod choinkę! Wiele zwierząt po świętach trafia do schroniska
Autor: pixabay

Zwierzę to nie prezent! Nie kupuj psa ani kota pod choinkę – apelują miłośnicy zwierząt. Bo po świętach schroniska, również to w Rzeszowie, wypełniają się szczeniakami i kociętami, które okazały się być nietrafionym prezentem.

Słodki szczeniak lub mały kotek - wydawać by się mogło, że nie ma lepszego prezentu na święta pod choinkę. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta, szczególnie szczeniaki i kocięta wymagają więcej uwagi niż dorosłe zwierzęta.

Co więcej, szczeniak psoci i załatwia się gdzie popadnie. Przez to szybko staje się niewygodny dla opiekuna. Wtedy trafia do schroniska, w najgorszym wypadku na ulicę.

- Pamiętam, że w ubiegłym roku trafił do nas piesek, którego zdjęcie widzieliśmy później w Internecie z wielką czerwoną kokardą. W tym przypadku jesteśmy pewni, że był to nietrafiony prezent, który wyrósł na dużego psa. Ktoś po prostu nie podołał w jego wychowaniu - mówi Katarzyna Pokrzywa z rzeszowskiego schroniska „Kundelek”.

Bezdomne zwierzęta szukają domu

Dlatego nie kupujcie zwierząt, zabierzcie je na święta z rzeszowskiego „Kundelka”. Jego pracownicy szukają domów tymczasowych lub stałych dla psiaków. Bo, gdy w pandemii koronawirusa jeden z pracowników zachoruje, wszyscy trafią na kwarantannę.

- W schronisku pracuje około 12 osób i istnieje ryzyko, że jeśli chociaż jedna z tych osób będzie miała koronawirusa i zarazi pozostałe, niestety większość ekipy będzie musiała być na kwarantannie. W związku z tym zwierzęta będą miały mniejszą opiekę. Możliwe, że na zmianie pojawi się tylko jedna osoba. Dlatego staramy się, aby jak najwięcej zwierzaków znalazło dom stały, a jeśli jest to niemożliwe to chociaż dom tymczasowy na jesień i zimę. Chcemy, aby zwierzęta z naszego schroniska znalazły bezpieczne schronienie – mówi Pokrzywa.

Innowacyjny sprzęt do badania dna oka pojawił się w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie