Niebawem na Podkarapciu ruszy rehabilitacja dla ozdrowieńców. Kto was na nią skieruje?

2021-04-13 14:15 af A.I
Niebawem na Podkarapciu ruszy rehabilitacja dla ozdrowieńców. Kto was na nią skieruje?
Autor: pixabay

Jeśli należycie do tej grupy osób, które ciężko przeszły COVID-19, już niebawem będziecie mogli skorzystać z rehabilitacji. Ta w ramach funduszu potrwa od 2 do 6 tygodni. W tym czasie zaopiekują się wami lekarze, pielęgniarki, a oprócz tego będziecie mogli skorzystać z pomocy psychologa. Chodzi o to, abyście poprawili swoją sprawność oddechową i szybciej powrócili do pełnej sprawności.

Trwa przygotowywanie programu kompleksowej rehabilitacji dla pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. W przeciągu kilku dni podkarpacki oddział NFZ ma opublikować listę placówek, w których udzielana będzie kompleksowa rehabilitacja dla ozdrowieńców.

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

“Ciśnij full”! Rzeszowscy ratownicy wracają nowym coverem i przekazem!

CZYTASZ TEN TEKST? ZOSTAW LAJKA NA NOWYM FANPAGE'U ESKA RZESZÓW NEWS!

Kto może wystawić skierowanie?

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 będą realizowane na podstawie skierowania, które może wystawić pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Może to być zatem zarówno lekarz rodzinny, lekarz specjalista jak i lekarz przy wypisie pacjenta ze szpitala.

Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań:

RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby,aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy),EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.CZYTAJ TAKŻE: W mieście powstanie antysmogowy mural i trzmielowisko! Będzie też multimedialna ławeczka solarna!

Jak długo będzie trwała rehabilitacja?

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. O ostatecznym czasie trwania decydować będzie lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą.

Zakres świadczeń jest bardzo szeroki. Będzie ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i obejmuje m.in.:

kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu,opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe,inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia,terenoterapię,

treningi marszowe,balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym: wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe i/lub gazowe kąpiele CO₂ i/lub okłady z pasty borowinowej,masaż – według indywidualnych wskazań,hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań,

treningi relaksacyjne,edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia,leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań,wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Co ważne, przez cały okres rehabilitacji pacjent będzie pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe będzie również kontrolował postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. O tym, czy pacjent doszedł do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia.

Będą to:

  • test wysiłkowy na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej,
  • ocena nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC),
  • spirometryczna ocena czynnościowa układu oddechowego na początku i na końcu leczenia,
  • ocena stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia,
  • ocena funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.

Kto zapłaci za rehabilitację?

Przyjęta stawka za każdy osobodzień rehabilitacji postcovidowej wynosi 188 zł. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister zdrowia. Koszty tych świadczeń nie umniejszą zatem budżetu NFZ.

QUIZ. Co wiesz o brytyjskiej rodzinie królewskiej? NOWY test tylko dla ekspertów!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się syn Meghan Markle i księcia Harry'ego?
Źródło: Niebawem na Podkarpaciu ruszy rehabilitacja dla ozdrowieńców. Kto was na nią skieruje?
Nasi Partnerzy polecają