Pierwsze wypłaty już w maju. Ukraińcy złożyli na Podkarpaciu 9,5 tys. wniosków o „500 plus”

i

Autor: Materiały prasowe/ ZUS Rzeszów

Pierwsze wypłaty 500 plus j uż w maju. Ukraińcy złożyli na Podkarpaciu 9,5 tys. wniosków!

2022-04-20 14:56

Pierwsze pieniądze z programu 500 plus dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wnioski o świadczenie rodzinne, mają trafić na konta w przyszłym miesiącu. Najwięcej złożonych dokumentów pochodzi z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, bo aż 9,5 tysiąca.

Dostęp do wsparcia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w tym do świadczenia 500 plus oraz dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce, Ukraińcy zyskali na mocy specjalnej ustawy. W całej Polsce tylko o 500 plus złożonych zostało już przez obywateli Ukrainy 318 tys. wniosków, na Podkarpaciu – 9,5 tys. - To świadczenie, obejmujące niespełna 15 tys. dzieci. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego– 2,5 tys., powiatu dębickiego– 776, miasta Przemyśl i powiatu przemyskiego– 712, miasta Krosno i powiatu krośnieńskiego– 627, powiatu sanockiego– 595, powiatu jarosławskiego– 564, miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego- 418 - mówi rzecznik ZUS na Podkarpaciu, Wojciech Dyląg.

Rzeżucha – dlaczego warto ją hodować i jeść przez cały rok?

Kto może starać się o 500 plus?

Przypomnijmy, o 500 plus starać mogą się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Niezbędne jest także zarejestrowanie się i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku– dodaje rzecznik.

Źródło: Pierwsze wypłaty 500 plus już w maju. Ukraińcy złożyli na Podkarpaciu 9,5 tys. wniosków!