PODKARPACIE. Czad zabija! 11 interwencji podkarpackich strażaków

i

Autor: benfuenfundachtzig/pixabay

PODKARPACIE. Czad zabija! 11 interwencji podkarpackich strażaków od września!

2021-10-19 14:14

​11 razy – tyle podkarpaccy strażacy od początku września wyjeżdżali do interwencji związanych z czadem w regionie. 1 osoba zginęła, a sześć wymagało pomocy. Warto więc regularnie sprawdzać komin i wentylację. Bo niesprawne przewody są najczęstszą przyczyną zatruć czadem. Sezon grzewczy na dobre dopiero się zacznie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. - Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe - mówi Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków. Czadu nie poczujecie ani nie zobaczycie. Jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Powstaje podczas procesów niepełnego spalania materiałów palnych, który występuje podczas niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. - Należy wyjaśnić, że czad powstaje podczas palenia każdego rodzaju materiału niezależnie czy jest to węgiel, gaz, olej opałowy a nawet papier - wyjaśnia strażak. 

CZYTAJ TAKŻE: Dynia GIGANT! Hodowca z Podkarpacia wyhodował prawie 850-kilogramową dynie! [ZDJĘCIE]

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Najczęstsze to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech, a także senność i nudności, a także zaburzenia orientacji.

Piana w rzeszowskiej fontannie
Sonda
Czy masz w domu czujnik czadu?
Źródło: PODKARPACIE. Czad zabija! 11 interwencji podkarpackich strażaków od września!