Ponad połowa rzeszowian pomogła uchodźcom z Ukrainy. Tak wynika z raportu Unii Metropolii Polskich

2022-08-04 16:26 M.S A.I
Ponad połowa rzeszowian pomogła uchodźcom z Ukrainy. Tak wynika z raportu Unii Metropolii Polskich
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w kraju. Tak wynika z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich, który mówi o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Okazuje się, że większość mieszkańców Rzeszowa przynajmniej przekazała żywność, czy ubrania za wschodnią granicę, lub uchodźcom, którzy zatrzymali się w mieście.

Unia Metropolii Polskich przygotowała raport „Sąsiedzka pomoc”, który uwzględnia działania na rzecz uchodźców ze strony samorządów i mieszkańców 12 miast członkowskich. – Zestawienie zostało przygotowanie na podstawie wywiadów przeprowadzonych z tysiącem mieszkańców z każdego miasta. Dane były pozyskiwane od 4 kwietnia do 2 maja i dotyczą form udzielania pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Wynika z nich jasno, że zdecydowana większość Polaków pomogła swoim sąsiadom. Okazuje się, że Rzeszów w niektórych aspektach „wyprzedza” pozostałe miasta mówi Marcin Piecyk z rzeszowskiego ratusza.

Tour de Pologne w Rzeszowie

W pomoc zaangażowana ponad połowa mieszkańców

Ponad połowa mieszkańców Rzeszowa zaangażowała się w przekazanie żywności na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców. Aż 45 proc. rzeszowian postanowiła pomóc oddając ubrania czy inne, potrzebne do funkcjonowania przedmioty. 32 proc. pomogła finansowo, a blisko 1/3 mieszkańców zdecydowała się na pracę wolontariusza w punkcie pomocy. 15 proc. mieszkańców Rzeszowa podróżowała nawet na polsko-ukraińską granicę, aby zabrać stamtąd uchodźców.