RZESZÓW. III LO przejdzie gruntowny remont. Jak zmieni się zabytek?

2022-02-15 15:32

Rzeszowskie liceum przejdzie gruntowny remont. Mowa o III LO. Miasto na razie szuka firmy, która przygotuje projekt modernizacji. A prac do wykonania w ponad 100-letnim zabytkowym budynku przy ul. Szopena, jest całkiem sporo. Co się zmieni?

Ponad 100-letni budynek przy ulicy Szopena jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rzeszowa. Dlatego modernizację należy wykonać zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Prace, które są planowane do realizacji obejmują przede wszystkim wnętrze, ponieważ boiska przed szkołą zostały już przebudowane.

- Na zewnątrz do uporządkowania jest jeszcze kanalizacja wodno-ściekowa, planujemy także remont ogrodzenia oraz remont nawierzchni utwardzonych. Wewnątrz budynku zakres planowanych prac jest znacznie szerszy. To przede wszystkim podłączenie ciepłej wody użytkowej oraz poszerzenie przejść pomiędzy dwoma skrzydłami budynku – mówi Beata Sitnik, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Do kolejki gondolowej nad Soliną wsiądziemy jeszcze w tym roku. Jak idą prace?

Co zmieni się w środku III LO w Rzeszowie?

Wśród pozostałych zaplanowanych prac we wnętrzu III LO są m.in. wymiana okien, drzwi i podłóg, naprawa schodów, malowanie ścian i wymiana parapetów. Przygotowywana jest modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana instalacji elektrycznych, montaż opraw oświetleniowych LED, wymiana instalacji teletechnicznych (w tym teleinformatycznych). W skrzydle południowo- wschodnim dawniej zajmowanym przez gimnazjum wymienione zostaną grzejniki, odremontowane łazienki, modernizacji doczeka się wentylacja, pomieszczenia dydaktyczne i elewacja budynku.

Projekt budowlany przebudowy szkoły jest już gotowy, w tej chwili miasto szuka firmy, która opracuje projekt wykonawczy. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest jeszcze w lutym, a podpisanie umowy w marcu. Od tego momentu projektant będzie miał 100 dni na dostarczenie dokumentów. Przebudowa szkoły jest zaplanowana na przyszły rok, ale niewykluczone, że uda się rozpocząć ją w tym roku.

Nagrody z loterii "Rzeszów to My" rozdane. Jedna osoba zgarnęła auto!
Źródło: RZESZÓW. III LO przejdzie gruntowny remont. Jak zmieni się zabytek?