Rzeszów: Ratusz przekaże prawie 5,5 mln zł na rozbudowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Na co pójdą pieniądze?

i

Autor: fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Rzeszów przekaże prawie 5,5 mln zł na rozbudowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Na co pójdą pieniądze?

2022-02-22 14:49

Prawie 5,5 mln zł. Właśnie tyle miasto Rzeszów da na rozbudowę podmiejskiej kolei aglomeracyjnej. To system szybkiej kolei, który rzeszowskie osiedla połączy z lotniskiem w Jasionce oraz z pobliskimi miastami jak Strzyżów, Kolbuszowa, czy Ropczyce. Rzeszowscy urzędnicy nie ukrywają, że podmiejska kolej aglomeracyjna jest jednym z kluczowych projektów komunikacyjnych.

Dla Rzeszowa rozbudowa i ciągły rozwój podmiejskiej kolei ma istotne znaczenie. Uruchomienie kolejnych połączeń kolejowych między miastem, a sąsiednimi miejscowościami ma zmniejszyć liczbę samochodów na ulicach stolicy regionu.

- W najnowocześniejszych miastach na świecie promuje się transport zbiorowy. My także chcemy nadać mu jeszcze istotniejsze znaczenie, zachęcając tym samym mieszkańców do pozostawienia w domach samochodów. Korzystając z autobusów, czy podmiejskiej kolei zmniejszymy ruch w mieście. A to oznacza mniejsze korki i czystsze powietrze – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Elektryki dla rzeszowskich urzędników? Tak, ale pod warunkiem...

Na co pójdą pieniądze z miejskiego budżetu?

Pieniądze mają być wykorzystane na zakup taboru nowoczesnych szynobusów i budowę zaplecza technicznego PKA, które powstanie w rejonie stacji Staroniwa. Kolej aglomeracyjna ma być wygodnym środkiem transportu służącym m.in. do codziennych dojazdów do pracy w Rzeszowie i okolicy.

Lewandowski: Copernicus to mój ulubiony mityng lekkoatletyczny. Najlepszy na świecie
Źródło: Rzeszów przekaże prawie 5,5 mln zł na rozbudowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Na co pójdą pieniądze?