Infolinia wsparcia dla żołnierzy i ich rodzin. Jak z niej skorzystać?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Infolinia wsparcia dla żołnierzy i ich rodzin. Jak z niej skorzystać?

Specjalna infolinia, punkt recepcyjny i zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Rzeszów pomaga Ukraińcom

2022-02-25 15:52

Działa już infolinia dla Ukraińców oraz mieszkańców Rzeszowa, dzięki której można uzyskać informacje o punktach recepcyjnych oraz zbiórkach najpotrzebniejszych produktów dla mieszkańców miast partnerskich. Prezydent Konrad Fijołek apeluje do rzeszowian o zachowanie rozsądku i niepopadanie w panikę.

- Najważniejsze dzisiaj jest opanowanie emocji. Chciałbym wyraźnie zapewnić, że wszystkie niezbędne procedury zostały uruchomione. Dostajecie państwo komunikaty, także o tym, jak będzie wyglądał proces przemieszczania się uchodźców i jak będziemy dbali o bezpieczeństwo naszych obywateli. Nie ma żadnych powodów do popadania w panikę czy niepokój – zaapelował do mieszkańców Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Odwołał się zwłaszcza do sytuacji z ostatnich dni, podczas których do stacji benzynowych tworzyły się duże kolejki. Podobnie było z bankomatami. Podkreślił, że paliwa nie zabraknie, a takie zachowanie może skomplikować później pracę służb.

Przy stacji Rzeszów Główny urządzany jest właśnie całodobowy punkt informacyjny, czyli miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymają niezbędne informacje, potrzebną pomoc: posiłek, wodę, drobną pomoc medyczną, odpoczynek. Miasto dysponuje 100 miejscami noclegowymi przeznaczonymi dla uchodźców z Ukrainy. Uchodźcy nie będą ulokowani na stałe w Rzeszowie, jedynie do czasu zorganizowania transportu do innych części kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów szuka wolontariuszy! Bądźmy solidarni i solidarnie pomóżmy!

Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy

Wyznaczone zostały również punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie. Od soboty, 26 lutego w godzinach 12 – 20 wszystkie przedmioty będzie można zostawić w każdej z Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w Zespole Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy (spis potrzebnych przedmiotów znajduje się w załączniku).

Infolinia ze wszystkimi potrzebnymi informacjami udzielanymi w języku polskim, ukraińskim i angielskim jest dostępna pod numerem: 17 788 99 00 w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu.

Miasto zapewnia również wsparcie psychologiczne dla dzieci, w tym szczególnie pochodzenia ukraińskiego oraz bezpłatne porady prawne. Szczegółów informacji udziela Wydział Polityki Społecznej jak również pracownicy infolinii.

Nagrody z loterii "Rzeszów to My" rozdane. Jedna osoba zgarnęła auto!
Źródło: Specjalna infolinia, punkt recepcyjny i zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Rzeszów pomaga Ukraińcom