Trudna sytuacja oddziału neurologii w Szpitalu Powiatowym w Leżajsku

Trudna sytuacja oddziału neurologii w Szpitalu Powiatowym w Leżajsku
Autor: Google Street View

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która zwróciła uwagę, że w leżajskim Szpitalu Powiatowym może dojść nawet do zamknięcia oddziału neurologicznego z oddziałem udarowym. Trudna sytuacja spowodowana ma być odejściem kierownika. Z pytaniem o dalszy los pracowników i pacjentów skierowaliśmy się do dyrektora placówki.

Z końcem lutego 2023 roku z oddziału neurologicznego z oddziałem udarowym w Szpitalu Powiatowym odchodzi jego kierownik. Zła sytuacja kadrowa może doprowadzić nawet do zamknięcia oddziału – poinformowała nas Czytelniczka, dodając że to spowoduje również problemy dla pacjentów. Gdyby ziścił się czarny scenariusz, ci pomocy musieliby szukać w sąsiednich miastach. Dyrektor Szpitala Powiatowego w Leżajsku potwierdza, że sytuacja oddziału jest trudna.

- Sytuacja, po złożonej rezygnacji kierownika oddziału, rzeczywiście jest ciężka. Mamy zamieszczone ogłoszenie na stronie. Szukamy osoby, która będzie kierowała oddziałem i zastąpi lekarza, który kończy pracę wraz z końcem lutego – mówi nad Marian Furmanek, dyrektor.

Dodaje, że ten problem jest szeroki i dotyczy także innych oddziałów, nie tylko w Leżajsku, ale ogólnie w szpitalach powiatowych. - Liczba lekarzy jest dosłownie na granicy funkcjonowania. Każda odchodząca osoba powoduje problem – ocenia dyrektor Furmanek.

Problemem również finanse

Finanse szpitali powiatowych są na wyczerpaniu zarówno przez wprowadzone przepisy (między innymi przez tzw. ustawę podwyżkową z czerwca 2022 roku) jak i inflację. Dyrektor szpitala w Leżajsku wskazuje, że brakuje finansowania szpitali.

- Brakuje jakichkolwiek wzrostów kontraktów poza 1,5 proc. w kwietniu 2022 roku. Poza tym żadnych podwyżek inflacyjnych nie było, a my inflację odczuwamy na każdym kroku, w każdym obszarze – zaznacza.

I dodaje, że „istnieje bardzo poważne zagrożenie działalności nie tylko poszczególnych oddziałów, ale ogólnie szpitali powiatowych”.

NFZ: Do końca lutego to problem szpitala

Nasz reporter zgłosił się także do podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam usłyszał, że żadne oficjalne pismo o trudnej sytuacji Szpitala Powiatowego w Leżajsku nie wpłynęło do dyrekcji NFZ. Co więcej, do końca lutego problem jest sprawą wewnętrzną szpitala, jednak sytuacja ma być cały czas monitorowana przez fundusz.

W przypadku zamknięcia oddziału w Leżajsku pacjenci byliby zmuszeni jeździć do innych placówek w województwie. Najbliższe z nich, czyli te Rzeszowie i w Stalowej Woli są oddalone od Leżajska o ok. 50 km.

22-latek spieszył się na imprezę. Miał na liczniku 213 km/h
Źródło: Trudna sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Leżajsku. Oddział neurologii do zamknięcia?
Nasi Partnerzy polecają