Uchodźcy z Ukrainy od dziś mogą składać wnioski o zapomogę do rzeszowskiego MOPS-u

i

Autor: Unsplash

Uchodźcy z Ukrainy od dziś mogą składać wnioski o zapomogę do rzeszowskiego MOPS-u

2022-03-16 12:02

Uchodźcy z Ukrainy od dziś mogą składać wnioski o zapomogę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej. Przyjmowane są od poniedziałku do piątku. W punkcie zaś przy ul. Langiewicza 15 obywatelom Ukrainy zaś nadawane będą numery PESEL, koniecznie do złożenia wniosku o zapomogę.

Ustawę dotyczącą pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom Prezydent RP podpisał w ostatnią sobotę. Jej zapisy umożliwiają uchodźcom m.in., legalny pobyt w Polsce przez półtora roku oraz wypłatę świadczeń socjalnych i zapomóg, finansowanych z budżetu państwa. Część z nich wypłacana będzie Ukraińcom za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego - w przypadku Rzeszowa - przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ten przyjmowanie wniosków zaczął już dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy uchodźcy mogą za darmo leczyć się na Podkarpaciu

Najpierw PESEL, potem wniosek o świadczenia

- Wnioski o wypłatę świadczeń będzie można składać od 16 marca osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie przy ul. Jagiellońskiej 4 – Sala Obsługi Mieszkańców w godzinach od 9.00 do 17.00, przez pięć dni tygodnia, od poniedziałku do piątku – mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Obywatele Ukrainy, którzy będą starać się o pomoc finansowa, muszą jednak pamiętać, że warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku jest posiadanie numeru PESEL. Ten zaś nadawany jest w specjalnie uruchomionym przez Urząd Miasta Rzeszowa punkcie przy ul. Langiewicza 15, który interesantów będzie przyjmował od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17. Obsługa prowadzona jest tam także w języku ukraińskim, można na miejscu zrobić również zdjęcie do dokumentów.

Ambasador Ukrainy ocenia: Zachód się zmieni po tej wojnie
Źródło: Uchodźcy z Ukrainy od dziś mogą składać wnioski o zapomogę do rzeszowskiego MOPS-u