W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy!  „Zwiększają się wyzwania stojące przed naszym miastem”

i

Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy! „Zwiększają się wyzwania stojące przed miastem”

2022-04-26 16:42

Od początku agresji Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców w Rzeszowie wzrosła o… 50%! To dane jakie w swoim raporcie przedstawiło Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To największy procentowy wzrost spośród największych miast Polski zrzeszonych w UMP. W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy.

W marcu 2022 zrzeszone w UMP miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. (ponad 2 miliony 200 tysięcy osób) spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce . Oznacza to nagły wzrost populacji największych polskich miast. Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., zaś Warszawy - o 15 proc.

- To oznacza, że zwiększają się wyzwania stojące przed naszym miastem. Będziemy potrzebowali zewnętrznych środków m.in. na budowę nowych szkół, przedszkoli, mieszkań, z których będą mogli korzystać także ci, którzy zdecydują się zostać w Rzeszowie przez dłuższy czas – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowska Masa Krytyczna w sobotę rozpocznie rowerowy sezon!

Innowacyjna metoda liczenia osób

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane dzięki nowatorskiej metodzie geotrappingu, która, poprzez zestawienie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz położenie dorosłych Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce.

Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce. - Moim zdaniem nikt w Polsce nie posiada bardziej konkretnych danych - mówi dr Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: W Rzeszowie mieszka ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy! „Zwiększają się wyzwania stojące przed miastem”