zus

i

Autor: ZUS

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 25 kwietnia [AUDIO]

2021-04-12 14:14

Zasiłek ten przysługuje rodzicom dzieci do ósmego roku życia, które obecnie z powodu zamknięcia nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli, szkół i klubów dziecięcych oraz rodzicom dzieci powyżej ósmego roku życia z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Zasiłek ten przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek”- mówi Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Tu nic się nie zmieniło. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU!

Ile wynosi taki zasiłek?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Ważne:

Do 18 kwietnia 2021 r.:

szkoły podstawowe, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i podmioty prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego, żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowiemają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób:

  • zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
  • realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
  • realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  • pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
  • wykonujących działania ratownicze,
  • zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
  • zatrudnionych w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
  • zatrudnionych w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • zatrudnionych w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, i realizujących zadania na terenie tych jednostek.

POSŁUCHAJ! Mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim: 

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia

Ponadto w okresie od 29 marca 2021 r. do 18 kwietnia 2021 r. przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i podmioty prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego mają obowiązek zapewnić opiekę dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna, przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej i inną formę wychowania przedszkolnego lub przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez taką placówkę, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego - Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Jaki majątek zgromadził Krzysztof Krawczyk? Jaką miał emeryturę?
Sonda
Czy obawiasz się cenzury internetu także w Polsce?
Źródło: ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 25 kwietnia [AUDIO]