– Mam zaszczyt od 1 września pełnić obowiązki dyrektora Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Jest to dla mnie nowe wyzwanie, ale chciałabym Państwa zaprosić do korzystania z naszych zbiorów. Jestem bibliotekarzem z wieloletnim stażem, w bibliotece pracuję od 2001 roku. Na początku pracowałam w filii w Łosicach, a potem przeszłam do Siedlec. Pracowałam przez wiele lat w dziale udostępniania zbiorów, czyli w takim sercu biblioteki, gdzie czytelnicy przychodzą po raz pierwszy – mówi Dorota Salamon.
Bardzo zależy jej na pozyskaniu nowych czytelników. Przypomina, że mogą być nimi wszyscy mieszkańcy Mazowsza, ale także innych regionów, jeżeli np. studiują czy pracują w Siedlcach. Mogą to być osoby w każdym wieku, choć najmłodsze dzieci (poniżej VI klasy szkoły podstawowej) powinny korzystać z wypożyczalni i czytelni z rodzicami. Takich młodziutkich amatorów czytelnictwa w placówce nie brakuje...
– Staramy się zrobić wszystko, żeby przyciągnąć czytelników, szczególnie tych najmłodszych. Tu muszę nadmienić, że oni chętnie do nas przychodzą. Bodajże dwa lata temu weszliśmy w taki projekt ogólnopolski „Mała książka, wielki człowiek”, który spowodował, że dzieci bardzo chętnie do nas przychodziły, bo dostawały książkę na start, kartę i naklejki za każdą przeczytaną książkę. I od tego roku projekt wchodzi od nowa, więc serdecznie zapraszamy! – zachęca p.o. dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach.
Nowe udogodnienia dla czytelników stopniowo są już wprowadzane w bibliotece. Od niedawna można tam korzystać z możliwości grania w gry planszowe, zarówno prywatnie, w małych grupkach, jak i w większych, np. całą klasą. Stworzenie specjalnych kącików dla dzieci w czytelni i nowa oferta dla seniorów – to pomysły na dalszy rozwój placówki. Dużym powodzeniem cieszą się tam od dawna tzw. Lekcje biblioteczne oraz różnego rodzaju spotkania autorskie. Popularny jest również Dział Magicznej Książki, zawierający nietypowe wydania różnych publikacji, który jest stale rozwijany.
– W tej chwili staramy się również o zorganizowanie specjalnych kącików dla dzieci, żeby mogły przyjść do nas ze swoimi mamami i obejrzeć nie tylko „Magiczną książkę”, ale także wziąć sobie coś, poczytać, pooglądać inne książki – dodaje Dorota Salamon.
Ponadto dyrekcja biblioteki myśli o stworzeniu działu dla najstarszych czytelników, w którym mogliby wypożyczać książki z większą czcionką niż standardowa. Więcej o Bibliotece Pedagogicznej można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym, a także na stronie internetowej placówki: http://www.bpsiedlce.pl/.