– Kształcimy w różnych zawodach, ale przede wszystkim w zawodzie monter robót wykończeniowych w budownictwie, jeżeli chodzi o naszą specjalizację. Mamy tu dość liczną klasę, a część uczniów zgłaszała u nas zapotrzebowanie i chęć kontynuowania nauki. W ubiegłym roku takiej formy nie mieliśmy i nasi absolwenci zmuszeni byli szukać kontynuacji nauki w Warszawie – tam najbliżej mieli taką możliwość. Ponieważ zgłaszali takie zapotrzebowanie zarówno do dyrekcji, jak i do wychowawcy, wystąpiliśmy do Prezydenta Miasta Siedlce o wyrażenie zgody na utworzenie szkoły branżowej II stopnia w trzech zawodach – wyjaśnia Agnieszka Zalewska-Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach.
Prezydent Andrzej Sitnik zgodził się na utworzenie takiej szkoły dla dwóch zawodów, dla których szkoła ma już zapewnioną pełną bazę dydaktyczną – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Dzięki temu, od przyszłego roku szkolnego siedlecka młodzież, która ukończy szkołę branżową I stopnia na kierunkach fryzjerstwo lub monter robót wykończeniowych w budownictwie, będzie już mogła kontynuować naukę na miejscu. Uchwałę w tej sprawie rada miasta zaakceptowała podczas marcowej sesji. Dyrekcja szkoły otrzymała już także pozytywną opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w tej sprawie. Po wypełnieniu wszystkich pozostałych formalności, które przewiduje prawo, rozpocznie rekrutację.
Co więcej, nowe perspektywy szkoła chce zaproponować także uczniom innych klas. Od września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach powstaną dwa nowe kierunki kształcenia, a w ramach pozostałych stworzone zostaną rozmaite innowacje. Jeden z nowych kierunków będą mogli wybierać ci uczniowie, którzy w przyszłym roku rozpoczną naukę w pięcioletnim technikum.
– Chcemy uruchomić nowy kierunek – technik fotografii i multimediów, z innowacją „wirtualna rzeczywistość”. Planujemy tutaj ok. 20 miejsc. W tym samym oddziale powstanie też nowy kierunek kształcenia – technik chłodnictwa i klimatyzacji, z innowacją „fotowoltaika”. To są dwie nasze nowości w technikum pięcioletnim, dla absolwentów szkoły podstawowej – informuje dyrektor szkoły.
Ponadto, w ramach większości pozostałych kierunków technicznych, od nowego roku szkolnego również będą realizowane innowacje. „Robotyka”, „wizaż i kreowanie wizerunku” czy „projektowanie wnętrz” – to niektóre z nich.
– Będziemy uczniów kształcić dodatkowo właśnie z innowacji, czyli będą dołożone nowe przedmioty, po to, żeby rozszerzać zainteresowania uczniów, ich umiejętności. Poza tym, te innowacje zostały skonsultowane z pracodawcami. Nie są więc one czymś, co ma tylko przyciągnąć młodzież do danego kierunku kształcenia, ale są również po to, żeby później na rynku pracy łatwiej było się tej młodzieży odnaleźć – wyjaśnia Iwona Komosa, wicedyrektor szkoły.
Takie rozszerzenia obejmą swoim zasięgiem nie tylko nowe roczniki. Dodatkowe przedmioty będą realizowane w przyszłym roku także w obecnych klasach pierwszych i drugich.
Więcej na temat nowych kierunków, innowacji i szkoły branżowej II stopnia można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.