Każdy mógłby zasponsorować… drzewo. Radni KO: „Fundusz nasadzeń to świetne rozwiązanie”

2021-04-16 7:28 Dominika Bakura
drzewa
Autor: Mirosław Krogulec Drzewa owocowe mają wartość nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Pięknie kwitną, ładnie pachną, a poza tym stare odmiany charakteryzują się ciekawym pokrojem i tworzą na działce naturalne rzeźby

Wszystko by było jeszcze więcej zieleni! Radni Koalicji Obywatelskiej chcą powołania w Gdańsku specjalnego funduszu nasadzeń. Inicjatywa, wspierana dobrowolnymi wpłatami mieszkańców czy przedsiębiorców, pozwoliłaby na posadzenie w mieście nowych drzew.

Powołanie funduszu nasadzeń to reakcja na ubywającą w Gdańsku zieleń. Inicjatorką tego pomysłu jest radna, Anna Golędzinowska.

– To propozycja umożliwienia osobom fizycznym oraz osobom prawnym finansowania nasadzeń zieleni przede wszystkim zieleni alejowej – tłumaczy Golędzinowska. – Mimo że są najtrudniejsze do realizacji, to zapewniają cień przechodniom i chronią pasy jezdni przed nagrzaniem. Poza tym każde miasto wygląda piękniej w zieleni – tłumaczy Golędzinowska.

Władze miasta obiecały, że przyjrzą się temu pomysłowi.

– Piotr Borawski zapewnił, że w najbliższych tygodniach, wspólnie z podległymi jednostkami, wypracuje ramy prawno-organizacyjne tej koncepcji – mówi Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

Przypomnijmy - do 2019 r. w Gdańsku działał podobny projekt - tzw. Bank Nasadzeń Drzew. Za pośrednictwem prostej aplikacji mieszkańcy mogli łatwo i szybko wskazać miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. 

Źródło: Każdy mógłby zasponsorować… drzewo. Radni KO: „Fundusz nasadzeń to świetne rozwiązanie”
Nasi Partnerzy polecają