Panda mała

i

Autor: https://zoo.gda.pl/samiec-pandy-malej-z-gdanskiego-zoo-pojechal-do-amazon-world-zoo-w-wielkiej-brytanii-w-zamian-do-gdanska-przyjechala-samica/

Panda mała uciekła z gdańskiego ZOO! Zwierzaka zauważył rowerzysta

2023-03-02 14:57

Panda mała z gdańskiego ZOO wybrała się na... wycieczkę! Wszystko przez ostatnią wichurę, która w gdańskim ogrodzie zoologicznym uszkodziła m.in. kilka ogrodzeń. Zwierzę korzystając z sytuacji, opuściło swój wybieg i udało się ulicą Spacerową w kierunku Osowy.

Jak komentuje dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski, pandę zauważył jeden z rowerzystów. "Przyjechał do nas i poinformował, że na wysokości kapliczki na ulicy Spacerowej jest dosyć dziwne zwierzątko. Od razu ruszyliśmy, by ją złapać" - dodał. 

Schwytanie pandy okazało się nie lada wyzwaniem. 

Pandy małe mają słodkie pyszczki. Ma się wrażenie, że cały czas chcą być tylko przytulane. Tu jednak zobaczyliśmy jej prawdziwą naturę i ostre zęby. Pracownik, który próbował ją złapać, mimo naprawdę grubych, ochronnych rękawic, odczuł jej ząbki

- dodaje Targowski.

Pandy małe na co dzień zamieszkują górskie rejony Azji. Są wszystkożerne, więc prawdopodobnie mała uciekinierka poradziłaby sobie w trójmiejskim lesie.

- Ona mogłaby przetrwać na dworze naprawdę ciężką zimę. Pandy małe żyją na południu Chin, tu temperatury w nocy spadają do nawet -20 stopni Celsjusza. Te zwierzaki mają bardzo grube futro, takie podwójne, więc ona na pewno dałaby sobie radę - zaznacza Targowski.

Panda mała to gatunek zagrożony wyginięciem, a jej populacja wciąż maleje.

- Jako gatunek zagrożony panda mała jest objęta programami ochrony. Dlatego więc dobrze, że do nas wróciła, bo strata byłaby niepowetowana. Wszystko się szczęśliwe zakończyło - konkluduje Targowski. 

Żywa szopka w krakowskim ogrodzie zoologicznym.
Źródło: Panda z gdańskiego ZOO wybrała się na... wycieczkę! Zwierzaka zauważył rowerzysta