Pomorskie: Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe agencje zatrudnienia. Co musisz wiedzieć?

i

Autor: pomorskie.eu

Pomorskie: Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe agencje zatrudnienia. Co musisz wiedzieć?

2022-02-03 10:48

Jak nie dać się oszukać nieuczciwym pośrednikom zatrudnienia? O czym trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy? Gdzie sprawdzić, czy agencja działa zgodnie z prawem? Jak rozpoznać nieuczciwe ogłoszenie. Tego dowiesz się z krótkiego przewodnika dla poszukujących pracy.

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o fałszywych agencjach zatrudnienia. Niedawno nieuczciwi pośrednicy wykorzystali w celu oszustwa telefony pomorskich firm.

Uważaj na oszustów

Ulotki, plakaty, ogłoszenia radiowe czy banery w Internecie. Każdego dnia widzimy wiele reklam agencji pośrednictwa i zatrudnienia zapraszające do skorzystania z ich usług.

Zatrudnimy właśnie Ciebie! Szukasz pracy? Praca za granicą od ręki. To tylko przykłady haseł reklamowych. Bardzo często w anonsie widnieje tylko numer telefonu. Takie ogłoszenia powinny wzbudzić naszą czujność. Przed skorzystaniem z usług agencji zatrudnienia warto sprawdzić czy działa ona legalnie. Podanie swoich danych „w ciemno”, może narazić nas nie tylko na stres, ale i wymierne straty finansowe czy utratę swoich danych osobowych

– mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

O czym zatem należy pamiętać?

Sprawdź ogłoszenie

Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to zweryfikować ogłoszenie.

Sprawdźmy firmę w Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ),  czy działa legalnie, na jakie usługi posiada certyfikat. Poczytajmy opinie klientów, popytajmy wśród znajomych – wylicza Katarzyna Kiedrowska, kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku.

Każda agencja zatrudnienia działająca legalnie musi posiadać certyfikat wydany przez marszałka województwa, na terenie którego mieści się siedziba firmy.  Rejestr można znaleźć  również na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Uważaj na dane osobowe

Znalazłeś idealne dla Ciebie ogłoszenie – wysyłasz CV i czekasz.  Po pewnym czasie przychodzi prośba o uzupełnienie formularza.

Trzeba tam wpisać wiele danych, w tym numer PESEL, a do tego załączyć skan dowodu osobistego i numer konta. Tu właśnie powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza. W ten sposób nieuczciwy pośrednik będzie miał wszystkie nasze dane osobowe. I tak naprawdę, może z nimi zrobić wszystko, nawet zaciągnąć kredyt czy założyć firmę – wyjaśnia Kiedrowska.

Dane osobowe najlepiej przekazywać osobiście w siedzibie pośrednika, oczywiście po wcześniejszym zweryfikowaniu firmy.

Bez umowy? Nie ma mowy!

Decydując się na skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia, pamiętaj o podpisaniu umowy.

Dokument ten pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnym nieuczciwym pośrednikiem. Pamiętajmy, że umowa powinna być sporządzona na piśmie. A jeśli jesteś obcokrajowcem, to umowa musi być sporządzona w zrozumiałym dla ciebie języku – podkreśla Kiedrowska.

W umowie powinny być wyszczególnione warunki, na jakich zostaje zawarta umowa, a Ty podejmujesz zatrudnienie. Zwróć uwagę, czy pośrednik kieruje Cię  bezpośrednio do pracodawcy, czy może zatrudnia Cię agencja pracy tymczasowej - czytamy na stronie pomorskie.eu.

Praca za granicą

Wiele osób decyduje się na pracę poza granicami Polski.  Wiele agencji pośredniczy w zatrudnianiu Polaków w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku nasza czujność musi być jeszcze większa. Polacy mogą szukać pracy za granicą korzystając  z europejskiej sieci EURES oraz niepublicznych agencji zatrudnienia. Najważniejsze jest, aby upewnić się czy dana agencja posiada umowę z zagranicznym pracodawcą. Jeśli nie, to absolutnie nie podpisujmy żadnych dokumentów ani nie nawiązujmy współpracy.

Zanim wyjedziesz do pracy do pracodawcy zagranicznego za pośrednictwem agencji zatrudnienia, warto pamiętać, że w umowie, którą podpisujesz z pośrednikiem, prócz ogólnych warunków zatrudnienia oraz  praw i obowiązków, powinny znaleźć się kwoty opłat faktycznie poniesionych przez agencję z tytułu: dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy, opłat wizowych, kosztów badań lekarskich czy tłumaczenia dokumentów – podkreśla Katarzyna Kiedrowska z WUP w Gdańsku.

Poradnik Zdrowie: cykl miesiączkowy
Źródło: Pomorskie: Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe agencje zatrudnienia. Co musisz wiedzieć?