Rosja zaatakowała Ukrainę, zbombardowane lotniska. Gdańsk solidarny z Ukraińcami

i

Autor: gdansk.pl

Rosja zaatakowała Ukrainę, zbombardowane lotniska. Gdańsk solidarny z Ukraińcami

2022-02-24 10:27

Władimir Putin w nocy ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej na Ukrainie. Przeprowadzono ostrzał rakietowy wokół Kijowa, Odessy i Charkowa, bomby spadły na bazy wojskowe, płoną lotniska. Gdańsk solidaryzuje się z Ukraińcami: Miasto jest gotowe na przyjęcie uchodźców, prezydent Aleksandra Dulkiewicz napisała list do mieszkańców i władz Mariupola, miasta partnerskiego. Loty do i z Ukrainy zostały wstrzymane.

Władimir Putin ogłosił w nocy rozpoczęcie operacji wojskowej w Donbasie. Informacje o ostrzałach i wybuchach zaczęły docierać z różnych ukraińskich miast, m.in. z Kijowa, Charkowa, Odessy.

"Nieprzyjaciel przeprowadził ataki w zachodnich regionach Ukrainy, a mianowicie na lotnisko w Iwano-Frankowsku, gdzie zniszczono systemy rakietowe i magazyny opancerzone. Ludzie są ewakuowani do schroniska"

- poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Ukraina wprowadziła stan wojenny. "Siły Zbrojne prowadzą walkę z wrogiem" - poinformowano. 

"Granica państwowa Ukrainy została zaatakowana przez wojska rosyjskie z Rosji i Białorusi" - potwierdziła straż graniczna Ukrainy. - "Ataki na jednostki graniczne, patrole graniczne i punkty kontrolne przeprowadzane są z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej".

 

Polski MSZ odradza podróże na Ukrainę a obywateli tam przebywających namawia do opuszczenia kraju. 

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, stanem wojennym w tym kraju i zamknięciem przestrzeni powietrznej dla lotnictwa cywilnego, linie lotnicze do odwołania nie będą latały do Ukrainy, także z Polski. Jak poinformował Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy, nie zostanie zrealizowany m.in. czwartkowy lot z Gdańska do Lwowa i z powrotem (Wizz Air) ani piątkowe do Kijowa i Charkowa (Wizz Air), Odessy i Kijowa (Ryanair).

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wystosowała list do mieszkańców Mariupola, partnerskiego miasta Gdańska: "Wierzymy, że wytrwacie i bardzo Was wspieramy".

Sonda
Boisz się wojny na Ukrainie?
Sedno Sprawy - Paweł Szefernaker
Źródło: Rosja zaatakowała Ukrainę, zbombardowane lotniska. Gdańsk solidarny z Ukraińcami