30. finał WOŚP w Trójmieście: koncerty i liczne atrakcje w szczytnym celu już w tę niedzielę

i

Autor: gdansk.pl

WOŚP 2022 w Trójmieście. Jakie gwiazdy na scenie? [PROGRAM, GODZINY WYSTĘPÓW]

2022-01-28 9:06

Atrakcje w miasteczku wolontariuszy, koncerty polskich artystów, światełko do nieba i dzień dzielenia się dobrem - to plany na gdański 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trójmieście. W niedzielę, 30 stycznia kwestować będzie ponad 2 tys. wolontariuszy!

Tegoroczny wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w całej Polsce w niedzielę, 30 stycznia, pod hasłem: „Przejrzyj na oczy - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”. Jakie atrakcje i wydarzenia czekają nas w Gdańsku?

Miasteczko wolontariuszy

Na Targu Rybnym, naprzeciwko Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej powstanie miasteczko wolontariuszy. Od godz. 16.00 do 20.00 każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić orkiestrowe pamiątki w sklepiku, wziąć udział w pokazach ratowniczych czy zaszczepić się przeciwko Covid-19.

Na stoisku Gdańskiego Automobilklub GEPARD mistrzowie sportów motorowych opowiedzą o swych dokonaniach. Będzie też można sfotografować się w gokarcie, sportowym samochodzie przygotowanym do rajdów off-road czy aucie do driftu.

Na odwiedzających będą czekali także ratownicy drogowi, którzy podzielą się wiedzą i umiejętnościami w ratowaniu ofiar wypadków. W miasteczku będzie można nauczyć się opatrywać rannych oraz dowiedzieć się, jak ewakuować poszkodowanych z pojazdów. Odwiedzający poznają też zasady zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego.

W ramach pokazów będzie można zostać świadkiem wybuchu poduszki powietrznej w pojeździe oraz spróbować swoich sił by przeciąć pas bezpieczeństwa, rozbić samochodową szybę czy użyć gaśnicy.

Namiot Europejskiej Stolicy Wolontariatu

Najważniejszym punktem miasteczka wolontariuszy będzie namiot Europejskiej Stolicy Wolontariatu, gdzie każdy będzie mógł dowiedzieć się czym jest ten tytuł dla Gdańska, i jak będzie wyglądał rok pełny atrakcji i działań. W namiocie będzie można także dołączyć do grona gdańskich wolontariuszy.

Na odwiedzających miasteczko przygotowana będzie strefa food truck z kuchniami z całego świata.

W miasteczku podstawą będzie bezpieczeństwo. Przygotowane zostaną punkty do dezynfekcji rąk, obowiązywać będzie także trzymanie dystansu. Często dotykane przedmioty będą każdorazowo dezynfekowane, a dla chętnych dostępne będą jednorazowe rękawiczki. Jeśli ktoś zapomni maseczki, otrzyma ją na miejscu.

Koncerty na Ołowiance

Głównym punktem dnia będą koncerty polskich artystów. Tegoroczna scena ustawiona zostanie w sąsiedztwie Filharmonii Bałtyckiej.

Podczas imprezy wystąpią:

16:00 - Majka Jeżowska17:00 - Arek Kłusowski18:00 - Jary Oddział Zamknięty19:00 - Anita Lipnicka

Koncert poprowadzą dziennikarka Dorota Wellman i konferansjer Andrzej Stawicki, a występy artystów będą przeplatane rozmowami z wolontariuszami.

Światełko do nieba

Tuż przed godziną 20.00 z Europejskiej Stolicy Wolontariatu zostanie wypuszczone światełko do nieba. Wtedy też Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże wolontariuszom klucze do miasta. Na zakończenie, zgromadzeni na Ołowiance goście będą mogli podziwiać specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz laserów.

Charytatywne licytacje

Na portalu Allegro w specjalnej zakładce Gdańsk dla WOŚP trwają charytatywne aukcje. Wylicytować można m.in dzień z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jednodniowe podświetlenie fontanny Neptuna, zwiedzanie gdańskich carillonów z muzyczną niespodzianką, zwiedzanie wnętrz tunelu pod Martwą Wisłą, dzień pełen atrakcji w Teatrze Szekspirowskim, panoramiczne zdjęcie ECS-u, czy zestawy gadżetów od Gdańskich Wód, ZTM i Visit Gdańsk.

Na aukcjach można wylicytować także bilet na mecz Lechia Gdańsk - Wisła Kraków w strefie VIP na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, srebrną monetę z serii Wiedźmin, oryginalną koszulkę meczową Marcusa Rashforda z autografem, voucher na jazdę elektrycznym SUV-em czy karmienie fok w instytucie Uniwersytetu Gdańskiego. Nowych właścicieli, w charytatywnym geście może znaleźć także zestaw filiżanek i jedwabna apaszka autorstwa Magdy Benedy i wiele innych przedmiotów i atrakcji.

Trwa także licytacja indeksu na studia MBA "Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną". Studia organizowane są przez Studium Obywatelskie Pawła Adamowicza wspólnie z Collegium Civitas.

Trójmiejska komunikacja gra z WOŚP

Chcąc aktywnie działać podczas tego szczególnego dnia, Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego będzie poruszać całe Trójmiasto. Wolontariusze w imieniu PSSTM oraz fundacji WOŚP pojawią się z puszkami w specjalnych liniach komunikacji miejskiej, obsługiwanych zabytkowymi pojazdami należącymi do Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Datki będzie też można przekazywać za pośrednictwem terminala (bezpośrednio na konto WOŚP). Taka możliwość będzie w tramwaju 102Na oraz w Bergmannie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jest jednym z partnerów tego wydarzenia. Wszystkie przejazdy będą dla pasażerów bezpłatne. Na jakich trasach i w jakich godzinach będą kursowały specjalne autobusy i tramwaje, można sprawdzić na stronie ZTM.

Zachęcamy by tego dnia do miasteczka wolontariuszy i na koncerty na Ołowiance wybrać się komunikacją miejską. Na Wyspę Ołowiankę oraz na Targ Rybny, które na co dzień stanowią duże parkingi, nie będzie dojazdu samochodem.

W Gdyni tradycyjnie działają trzy orkiestrowe sztaby: Gdynia dla Orkiestry, sztab In Gremio oraz sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

Sztab Gdynia dla Orkiestry

Podczas 30. finału WOŚP w Gdyni – największym sztabie w Trójmieście i jednym z większych w Polsce – zagra o stu wolontariuszy więcej niż rok temu. Tym razem będzie ich aż 1451.

Już teraz dołącz do zbiórki

Nieodłącznym elementem finałów Orkiestry stały się internetowe aukcje, które są dostępne na stronie gdyniadlaorkiestry.pl oraz e-skarbonki. Dzięki temu, jeszcze przed finałem, gdyński sztab uzbierał już blisko 100 tys. zł, a licznik nadal bije.

Dostępnych jest także około 110 aukcji na Allegro i każdego dnia dochodzą kolejne. Wśród nich znajdują się m.in.: kolacja w domu Janusza Palikota, wyjątkowa kolacja z Robertem Biedroniem i jego partnerem Krzysztofem Śmiszkiem, niepowtarzalna grafika LaFerrari, gadżety od Igi Świątek, kolacja z wicemarszałkiem Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką, zaproszenie od senatora Sławomira Rybickiego, rejs jachtem „Copernicus", spacer z Henryką Krzywonos-Strycharską, obraz od Damiana Janikowskiego, vouchery od Traficara, gdyńskich firm, restauracji i hoteli.

Podczas finału w Gdyni w YMCA przy ul. Żeromskiego 26 będzie również czynny sklepik, w którym można kupić kalendarze, koszulki, kubki i inne gadżety związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Sztab Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”. Zaprasza również do licytacji internetowej, która dostępna jest na stronie Allegro.

Wśród wystawionych przedmiotów znajdują się m.in. takie perełki jak: sukienka Igi Świątek z otwarcia gdyńskiego turnieju tenisowego rangi WTA250, reprezentacyjna koszulka Roberta Lewandowskiego z autografem piłkarza czy trykot Arki Gdynia z podpisami całej drużyny

Już od grudnia na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których można wrzucać datki.

Sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Ze względów bezpieczeństwa sztab mieszczący się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza nie planuje tym razem żadnych koncertów. Stawia na wolontariuszy i wielką orkiestrową licytację na dużej scenie, która planowana jest w niedzielę, 30 stycznia o godz. 18:00. Podczas aukcji będzie można zdobyć pióro z grawerem oraz przejazd po mieście elektrobusem z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

W foyer teatru będzie także czynny sklepik z gadżetami WOŚP i loteria fantowa.

Biblioteka Gdynia dla WOŚP

Biblioteka Gdynia również wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do 29 stycznia w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15 do oficjalnej puszki WOŚP zbierane są datki. Tego samego dnia w bibliotece odbędzie się również „Kiermasz książek dla WOŚP”. To czytelnicy zadecydują, ile płacą za książkę i jaką kwotę chcą przekazać na cel organizacji.

W serwisie Allegro dostępna jest także charytatywna aukcja „Zostań bibliotekarzem na jeden dzień”. Potrwa do niedzieli, 30 stycznia do godz. 23:59.

Uniwersytet Morski Gdynia dla WOŚP

Uniwersytet Morski w Gdyni po raz kolejny przyłącza się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Z tej okazji przeznaczył na licytację kilka atrakcyjnych upominków, w tym m.in. trójwymiarowy model „Daru Młodzieży” w złotej ramie.

Podczas finału 30 stycznia moc atrakcji przygotował też Wydział Nawigacyjny UMG. W godz. 10:00- 14:00 zwiedzającym zostanie udostępniony symulator mostka nawigacyjnego, a co pół godziny w Planetarium im. A. Ledóchowskiego będą odbywały się „kosmiczne seanse”.

Podczas wydarzenia zostaną zachowane wszelkie obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Chwarzno-Wiczlino dla Orkiestry

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni także co roku aktywnie włącza się w działania Orkiestry. Uczniowie w roli wolontariuszy zbierają w mieście datki do oficjalnych puszek, a w budynku szkoły odbywają się dodatkowe zajęcia integrujące społeczność dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

W godzinach działania sztabu, w białym budynku ZSO8 przy ul. Wiczlińskiej 50A, funkcjonować będzie także specjalne stanowisko Fundacji DKMS. To wyjątkowa szansa, aby zrejestrować się do bazy dawców szpiku lub dopytać o zasady jej funkcjonowania.

Więcej o działaniach ZSO nr 8 podczas 30. finału WOŚP można dowiedzieć się z wydarzenia na Facebooku.

Sonda
Czy wspierasz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
WOŚP - ESKA licytacja G20
Źródło: WOŚP 2022 w Trójmieście. Jakie gwiazdy na scenie? [PROGRAM, GODZINY WYSTĘPÓW]