Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Startują dwie zawodniczki gdańskiego klubu

2022-02-04 10:52

Nikola Mazur i Kamila Stormowska jeżdżą na łyżwach, a na co dzień trenują w Stoczniowcu Gdańsk. Wystąpią indywidualnie i w sztafecie podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w piątek, 4 lutego rozpoczynają się w Pekinie. Gdańszczanki o medal w sztafecie mieszanej mogą powalczyć już w sobotę, 5 lutego.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie organizowane są po raz 24. Po raz pierwszy gospodarzem jest Pekin. Zawody potrwają od 4 do 20 lutego. 

Reprezentacja Polski liczy 57 osób, w tym 30 kobiet i 27 mężczyzn. Wśród nich są dwie zawodniczki Stoczniowca Gdańsk, specjalistki short tracku: Nikola Mazur i Kamila Stormowska.

 

 Panie wystartują w sztafetach mieszanej i kobiet (w Pekinie startuje 8 sztafet) oraz indywidualnie: Mazur na 500 m, Stormowska na 1000 i 1500 m.

Nikola jest starsza, bardziej doświadczona. Jej decyzje na lodzie są dokładnie przemyślane i przeanalizowane, wynikają z kalkulacji, czy przygotowanej wcześniej taktyki. Przynosi to efekt w postaci wysokich miejsc, które zajęła chociażby w mistrzostwach świata, ósma indywidualnie a piąta w sztafecie. Z kolei Kamila lubi podjąć ryzyko nawet kosztem dyskwalifikacji. W Dordrechcie dwa lata temu opłaciło się, bowiem zajęła trzecie miejsce w zawodach PŚ

– mówi Rafał Grycner, były reprezentant kraju w short tracku, obecnie trener w Stoczniowcu.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Startują dwie zawodniczki gdańskiego klubu

i

Autor: gdansk.pl
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Startują dwie zawodniczki gdańskiego klubu

i

Autor: gdansk.pl

W short tracku łyżwiarze i łyżwiarki rywalizują na 111-metrowym torze w kształcie owalu. Uczestnicy wyścigu, których może być od czterech do sześciu, rywalizują bark w bark o pierwsze miejsce. W zawodach indywidualnych panie i panowie do pokonania mają 500, 1000, 1500, 3000 metrów, w sztafetach kobiety - 3000 metrów, mężczyźni - 5000. Zawodniczki i zawodnicy rozwijają prędkości do 50 km/h, by nie upaść na łukach najczęściej się podpierają ręką.

Dyscyplina została wymyślona już w XIX wieku, przez lata popularna była przede wszystkim w Kandzie i USA. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1976 roku, o olimpijskie medale zawodniczki i zawodnicy rywalizują od 1992 roku.

W Pekinie rozegranych zostanie 9 konkurencji w short tracku: sztafeta mieszana, wyścig na 500 metrów kobiet, wyścig na 1000 metrów mężczyzn, wyścig na 1500 metrów mężczyzn, wyścig na 1000 metrów kobiet, sztafeta kobiet, wyścig na 500 metrów mężczyzn, sztafeta mężczyzn, wyścig na 1500 metrów kobiet.

Godziny startów zawodniczek z Trójmiasta dostępne są pod tym linkiem. 

Pirat drogowy we Wrocławiu. Rajd ulicą Klecińską kosztował go 2000 zł
Źródło: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Startują dwie zawodniczki gdańskiego klubu