Aplikacja Schoolfinder pomoże rodzicom uczniów z Ukrainy w rejestracji do polskich szkół

i

Autor: pixabay.com

"School Finder": Aplikacja pomoże w rejestracji ukraińskich uczniów do szkół

2022-04-21 19:09

Aplikacja "School Finder" pomoże ukraińskim rodzicom w rejestracji swoich dzieci do polskich szkół. Stworzyli ją studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. Jej autorzy zostali wyróżnieni w konkursie Datathon Otwarte Dane 2022.

"School Finder"

Zdaniem twórców aplikacji, rejestracja ukraińskich uczniów w polskich szkołach może być dla nich skomplikowana, m.in. z powodu barier językowych i nieznajomości procesów w naszym systemie edukacji.

- My zatem postanowiliśmy zaopiekować się tym systemem od samego początku, od interakcji użytkownika, który potrzebuje takiej szkoły i nie zapominając o potrzebach szkoły, przed którą przecież też stoi duże wyzwanie, żeby to wszystko zorganizować - mówi nam Szymon Gruszczyński, student Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej.

Aplikację stworzyła grupa "Waciaki", w skład której weszło dwóch studentów WAT - Szymon Gruszczyński i Kinga Arendarska oraz absolwenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej – Emilia Wróblewska i Bartłomiej Żyła. Nad ich grupą czuwał płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT.

- Studenci Wydziału Cybernetyki WAT wraz z absolwentami Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW pokazali, jak technologia może zmieniać świat na lepsze. Rozwiązanie, które zaproponowali odpowiada na bieżące potrzeby i potwierdza ogromną kreatywność członków zespołu Waciaki. Studenci Wydziału Cybernetyki wchodzący w skład wyróżnionego zespołu realizują indywidualny tok nauczania - podkreślał, cytowany w komunikacie prasowym uczelni Kasprzyk.

Aplikacja działa w j. angielskim, ukraińskim oraz polskim i jest prosta w obsłudze.

- Od początku użytkownik, który szkoły szuka, wysyła zgłoszenie w swoim natywnym języku, następnie na podstawie wypełnionego formularza konstruowany jest mail do szkoły, już w języku polskim, z podstawowymi informacjami - wyjaśnia Gruszczyński.

- Szkoła może przejść do naszego trzeciego komponentu, czyli aplikacji webowej, gdzie jest dostępnych więcej informacji. Może tam przyjąć zgłoszenie i umówić na rozmowę, albo ją odrzucić - dodaje.

Autorzy aplikacji "School Finder" zajęli drugie miejsce konkursie Datathon, organizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

- Szczerze mówiąc, dowiedzieliśmy się o nim trzy dni przed jego rozpoczęciem, więc nie mieliśmy zbyt dużo czasu na przygotowanie - mówi Kinga Arendarska, studentka Wydziału Cybernetyki WAT. - Mimo wszystko zdecydowaliśmy się wziąć w nim udział, bo wydawało nam się, że nasz projekt ma potencjał i może komuś pomóc.

Studenci WAT podkreślają, że w stworzeniu aplikacji pomogła im wiedza zdobyta na studiach - m.in. podczas laboratoriów i ćwiczeń. Czy teraz aplikacja "School Finder" faktycznie pomoże ukraińskim rodzicom w rejestracji dziecka do polskiej szkoły? To się okaże, bo na razie jest to wersja pilotażowa. O jej dalszych losach może zdecydować KPRM.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ - Sprawdź, czy jesteś dobrym kierowcą. Najlepsi zdobędą komplet punktów!

Pytanie 1 z 15
W terenie zabudowanym, od godz. 23:00 do 5:00 można poruszać się z prędkością...
Rondo Dmowskiego w trakcie remontu. Tak zmienia się centrum Warszawy
Źródło: "School Finder": Aplikacja pomoże w rejestracji ukraińskich uczniów do szkół