Dinozaur z Centralnego

i

Autor: Adam Zapala / https://www.facebook.com/Dinozaur-z-Centralnego-103425712309647/ Dinozaur z Centralnego

Dinozaur na Dworcu Centralnym - mieszkaniec Warszawy wywołuje uśmiech na twarzach małych uchodźców

2022-03-14 10:31

Jeden z mieszkańców warszawy zaangażował się w pomoc uchodźcom w niecodzienny sposób. W przebraniu dinozaura pojawia się na Dworcu Centralnym, by maluchy z Ukrainy choć na chwile mogły zapomnieć o wojnie toczącej się w ich kraju. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy od początku inwazji Rosji na Ukrainę udzielają pomocy wszystkim tym, którzy przybyli do naszego miasta uciekając przed wojną. Masa ludzi musi koczować na warszawskich dworcach w oczekiwaniu na rozlokowanie lub dalszą podróż. To głównie kobiety i dzieci. Właśnie dla najmłodszych sytuacja jest szczególnie trudna. Konieczność opuszczenia swoich domów, rozdzielenia z rodziną i przeniesienia się w zupełnie obce miejsce nakłada na maluchy wielki stres. Ulżyć postanowił im jeden z mieszkańców Warszawy - od kilku dni codziennie pojawia się na Dworcu Centralnym w przebraniu Dinozaura, by wywoływać uśmiechy na twarzach dzieci z Ukrainy.

Matki kontra Putin. Kobiety z dziećmi zaprotestowały przeciwko wojnie na Ukrainie

Możliwość zbicia piątki, przytulenia się do dinozaura czy mały słodycz to dla nich chociaż chwilka na wyrwanie się z dworcowego marazmu.

Dinozaur rozdaje łakocie dzieciom

Inicjatorem akcji jest Tomasz Grzywiński, mieszkaniec Warszawy. Obserwując sytuację uchodźców, w szczególności dzieci, przybywających do miasta, postanowił przywdziać strój dinozaura i zacząć rozdawać słodycze najmłodszym. Jak czytam w poście, który zamieścił na FB:

Dinozaur z Centralnego szybko zyskał rozgłos, a dzięki całemu przedsięwzięciu najmłodsi rzeczywiście mogą oderwać się od traumy. Pojawił się też jednak problem - niewystarczająca ilość cukierków i drobnych upominków dla dzieci. Grzywiński poprosił więc mieszkańców i mieszkanki o wsparcie. W kawiarni Kubek w Kubek zorganizował zbiórkę słodyczy i zachęcił wszystkich do przesyłania pieniędzy na zakup łakoci:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W kawiarni Kubek w Kubek na ul.Grażyny postawiłem pojemnik do, którego można wrzucać łakocie mini zabaweczki etc. Jeżeli ktoś z was chciałby wesprzeć moją akcje i podarować uśmiech maluchom z Ukrainy możecie uderzać na prv, podskoczyć do Kubek w Kubek a jeżeli jesteście bardzo zalatani to zawsze można puścić przelew. Nr na prv podam.

Skala pomocy przerosła jego oczekiwania. Dzięki zwykłym ludziom zdołał uzupełnić zapasy. Ponadto utworzył oficjalny profil "Dinozaura z Centralnego" i wraz z Weroniką Strobel uruchomił zbiórkę pieniędzy w serwisie zrzutka.pl (znajdziecie ją tutaj).

Dzięki pomocy mieszkańców i mieszkanek Tomasz Grzywiński może rozszerzyć zbiórkę. W niedzielę na profilu dinozaura opublikował wideo, w którym mówi, że oprócz Dworca Centralnego planuje odwiedzić też ośrodek dla uchodźców.

Przedsięwzięcie Tomasza Grzywińskiego to nie jedyna tego typu akcja w Polsce. Podobnie działa między innymi "Pluszowy Komitet Powitalny", który tworzą Bartosz Dembiński, Michał Dembiński i Dawid Chwistek.

Źródło: Dinozaur na Dworcu Centralnym - mieszkaniec Warszawy wywołuje uśmiech na twarzach małych uchodźców