Już nie po ulicy. Do wakacji powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż Marszałkowskiej

2021-03-03 20:33 Ewa Sas
Chodnik przy Marszałkowskiej
Autor: Ewa Sas

Od Świętokrzyskiej do Ronda Dmowskiego z dala od samochodów. Rowerzyści wreszcie będą mieli własny pas do pokonania tego odcinka. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę ścieżki rowerowej, która powstanie do wakacji.

Rok temu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jak wpłynął na nasze życie?

Coś dla pieszych i dla rowerzystów

Obok drogi zostanie wyremontowany chodnik. Jeden z wjazdów na Plac Defilad zostanie przesunięty jeszcze bliżej Świętokrzyskiej. Zmiany zostaną też wprowadzone na samej Marszałkowskiej. Chodzi o skrajny pas jezdni od zachodniej strony. - Część będzie pasem jezdni, ale już dużo węższym a druga część stanie się pasem postojowym dla samochodów - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. Ścieżkę rowerową od chodnika oddzieli pas zieleni. W tej chwili rowerzyści muszą jeździć Marszałkowską. Informację o przebudowie z ulgą przyjmują zarówno piesi jak i kolarze - Wolę równe powierzchnie, lepiej się chodzi. Kosteczka to ona...tylko ładnie wygląda - przyznaje jedna z mieszkanek Warszawy - Każda ścieżka się przyda, jedna ścieżka więcej to mniej wypadków - komentuje zapytany przez nas rowerzysta.

„Zielona Marszałkowska”

Inwestycja ta będzie pierwszym krokiem do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach realizacji programu Nowe Centrum Warszawy. Następnie – w kolejnych latach – przejdzie znacznie większe zmiany. Mają one bazować na koncepcji „Zielonej Marszałkowskiej”, opracowanej przez Zarząd Zieleni i konsultowanej z mieszkańcami. Przewiduje ona więcej zieleni, w tym także między torowiskiem a jezdnią.

Na całej długości ulicy ma powstać droga dla rowerów. Od ul. Królewskiej do pl. Bankowego zostanie ona wytyczona dzięki przeniesieniu parkowania na jezdnię. Dalej na północ rowerzyści przejadą przez pl. Bankowy i drogą rowerową wzdłuż ul. Andersa dojadą na Żoliborz. Tam – w ramach osobnego projektu – powstanie trasa rowerowa w ciągu ul. Mickiewicza. W ten sposób powstanie długi i spójny korytarz rowerowy północ-południe przez ścisłe centrum miasta.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!