Metro na Bemowie prawie gotowe! Na jakim etapie są prace?

i

Autor: Michał Rawa

Metro na Bemowie prawie gotowe! Na jakim etapie są prace?

2021-12-22 20:42

Na powierzchni gotowe, pod powierzchnią trwają intensywne prace. Metro na Bemowie ma zostać ukończone w lipcu. Na razie mieszkańcy muszą nacieszyć się w pełni oddanym do użytku skrzyżowaniem Górczewskiej z Powstańców Śląskich.

Na powierzchni

To jedna z najważniejszych krzyżówek zachodniej Warszawy. Teraz wróciła do swojego docelowego wyglądu. Układ jezdny, chodniki, trasy rowerowe - wszystko wygląda tak, jak będzie wyglądało po zakończeniu prac na stacji Bemowo II linii metra. Firma Gulermak posadziła już 230 z 330 drzew, wiosną w tym miejscu pojawi się też 20 tysięcy krzewów. - 8 miesięcy przed zakończeniem prac, oddajemy mieszkańcom gotowe skrzyżowanie Górczewskiej z Powstańców Śląskich. Uwalniamy także okoliczne parkingi, tereny spółdzielni i inne miejsce, na których składujemy nasze materiały budowlane. Konstrukcje wejść na stacje są już gotowe - montujemy na nich szkło, cegłę klinkierową (będzie wyróżnikiem stacji). W najbliższych tygodniach będzie można zobaczyć docelowy wygląd wejść - mówi Bartosz Sawicki z firmy Gülermak.

Na powierzchni brakuje jeszcze jedynie torowiska, które dowozi tramwaje do pętli Górczewska. Pojazdy dojadą tam już w lutym.

Najpopularniejsze świąteczne piosenki 2021: hity na Boże Narodzenie [TOP 10]

Postęp prac

Działania na stacji Bemowo, jak i stacji Ulrychów, są na zaawansowanym etapie. Budowniczy ciągną prawie 400 kilometrów kabli, położony jest już akustyczny tynk na suficie, który wygłuszy dźwięki ze stacji. Pozostało malowanie i wykładanie ścian panelami z cegły klinkierowej. Przygotowywane jest szklenie lokali usługowych. Zainstalowano już schody ruchome, prowadzące na peron. Na nim przygotowywany jest sufit - to konstrukcja kasetonowa, w kolorze miedzi. Ściany będą wyłożone stalą kotrenowską. Zdaniem architektów, stal będzie musiała "dojrzeć", aby uzyskać swój docelowy kolor - to zajmie kilka miesięcy. Będzie w odcieniach brązu.

Metro na Bemowie prawie gotowe! Na jakim etapie są prace?

i

Autor: Michał Rawa

Kiedy otwarcie?

Firma Gülermak ma zakończyć prace do 12 lipca 2022 roku. Później nastąpią odbiory techniczne stacji. Metro Warszawskie liczy, że uda się je szybko przeprowadzić, aby mieszkańcy mogli skorzystać z obu stacji wraz z początkiem roku szkolnego.

Na zaawansowanym etapie są także roboty po drugiej stronie Wisły, na trzech stacjach budowanych na Bródnie. Te mają być gotowe w sierpniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. W nazwach państw brakuje kilku liter. Zgadniesz, o jakie państwo chodzi?

Pytanie 1 z 10
Państwo położone we wschodnich Himalajach: B*ut*n to:
Źródło: Metro na Bemowie prawie gotowe! Na jakim etapie są prace?