Wizualizacja mostu pieszo-rowerowego

i

Autor: materiały UM Warszawa

Most na Wiśle będzie w kształcie błyskawicy! Umowa podpisana, można ruszać z budową

2021-11-23 18:29

Wykonawcy startują z budową mostu pieszo-rowerowego. Ostatnim punktem, który stał na przeszkodzie, była umowa, którą właśnie podpisali urzędnicy z firmą Budimex. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace ruszą lada dzień.

Z Warszawy prosto na Ukrainę! Na tory wrócił Kiev Express

120 mln zamiast 180 mln zł

Most będzie najdłuższą inwestycją tego typu w Polsce. Urzędnicy są zadowoleni, bo będzie ostatecznie kosztował mniej, niż zakładano.- Nie 180 mln zł jak planowaliśmy, a 120 mln zł. To jeden z niewielu przykładów, kiedy udaje się zbić cenę, a nie dokładać do kosztorysów - mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Most będzie miał długość 452 m i zmienną szerokość od 6,9 m do 16,3 m. Powstanie w osi ulic Karowej i Okrzei. - Najbardziej charakterystyczny kształt, do którego można go porównać, to kształt błyskawicy. To obiekt przełamany, z dwoma miejscami wypoczynku - opisuje Łukasz Puchalski.

Nowe Centrum Warszawy także na Pradze

Urzędnicy liczą, że nowy most będzie początkiem zmian po stronie praskiej, co oznacza, że tzw. Nowe Centrum Warszawy, czyli program zmian na stołecznych ulicach, placach i chodnikach zacznie być realizowany także na prawej stronie Wisły. - Prace zaczną się już na dniach, także to zmieniające się centrum Warszawy ze zmieniającą się Pragą, która podlega rewitalizacji, będzie połączone. Cały układ drogowy się w okolicy zmieni. Bardzo nam zależy na tym, żeby zszyć oba te brzegi Warszawy - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

W czasie budowy wykonawcy będą musieli sobie poradzić ze skarpą, która od zawsze stanowiła barierę oddzielającą Pragę od reszty miasta.- Będzie skarpa, geografii nie oszukamy. Natomiast skarpę też chcielibyśmy rewitalizować, stworzyć tam taras widokowy - snuje plany Łukasz Puchalski.

Docelowo most ma być gotowy wiosną 2024 roku. Urzędnicy przyznają, że zwłaszcza sam początek budowy może się wiązać z uciążliwościami dla pieszych w okolicach Bulwarów Wiślanych.

Czyje to słowa?

Pytanie 1 z 5
Dziś będę dzika niczym Afryka

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Most na Wiśle będzie w kształcie błyskawicy! Umowa podpisana, można ruszać z budową