Mural na murze i neon na dachu, czyli dzielnica Wawer świętuje 70-lat w Warszawie

i

Autor: ESAS Mural na murze i neon na dachu, czyli dzielnica Wawer świętuje 70-lat w Warszawie

Mural na murze i neon na dachu, czyli dzielnica Wawer świętuje 70-lat w Warszawie

2021-06-21 18:05

Wawer świętuje rocznicę 70-lecia przyłączenia do Warszawy. Z tej okazji na samym dachu budynku urzędu dzielnicy pojawił się neon, a ściany ozdobił mural. To jednak nie koniec atrakcji z okazji tej okrągłej rocznicy.

Ulica Broniewskiego zostanie zwężona

Nieprzypadkowy mural

Świętowanie 70-lecia poprzedziły badania wśród mieszkańców dzielnicy.- W badaniach zapytaliśmy z czym kojarzy się mieszkańcom Wawer. Najczęściej pojawiała się zieleń, pociągi, natura, osiedla, Centrum Zdrowia Dziecka, świdermajery. Właśnie na tych symbolach oparta została nowa identyfikacja graficzna dzielnicy, więc znalazły się też na muralu - mówi burmistrz dzielnicy, Norbert Szczepański.

Stąd wziął się mural, w którym zawarte zostały wszystkie elementy ważne dla mieszkańców, ujęte w postaci symbolicznej mapy. Mapa przedstawia podział na 12 osiedli, a w nich lasy, zwierzęta, świdermajery, rodziny oraz takie budynki jak Centrum Zdrowia Dziecka, Kościół w Zerzniu i Kulturoteka w Falenicy.

Na dachu budynku pojawił się neon nawiązujący do warszawskiej historii neonów.

Mural znajduje się na południowej ścianie budynku urzędu i został wykonany przy użyciu farb fotokatalitycznych, które pomagają oczyszczać powietrze z tlenku azotu i innych szkodliwych substancji.

Nie tylko ozdoby

Oficjalne świętowanie Wawer rozpoczął 21 czerwca. Na godz. 20.00 zaplanowano symboliczny wernisaż wystawy „Wawer z nieba”, prezentującej historyczne zdjęcia lotnicze Wawra, a także współczesne zdjęcia z drona wykonane przez mieszkańca Wawra - Olgierda Świdę, który od lat prowadzi stronę „Dron Falenica”. Zdjęcia będzie można oglądać przed urzędem dzielnicy do końca lipca.

Ci, którzy nie będą mogli wyjść na uroczyste odpalenie neonu (21.06 o godz. 21.00), z pewnością docenią nową stronę internetową www.mojwawer.pl. Od teraz każdy mieszkaniec Wawra oraz goście dzielnicy mogą skorzystać z bazy wiedzy o historii Wawra, wyszukać miejsca warte zobaczenia, a także poznać tutejszych mieszkańców. Na stronie znajdują się liczne zdjęcia charakterystycznych miejsc wawerskich, filmy prezentujące lokalne społeczności, lista wydarzeń kulturalnych, mapka ciekawych miejsc i wiele inspiracji do zapoznania się i odwiedzenia.

Koniec obchodów 70-lecia władze dzielnicy zaplanowały na jesień. W październiku lub listopadzie chcą na murach urzędu wyświetlić mapping.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Mural na murze i neon na dachu, czyli dzielnica Wawer świętuje 70-lat w Warszawie