Uroczystość nadania praw miejskich

i

Autor: PAP/Wojciech Olkuśnik Uroczystość nadania praw miejskich

NOWE MIASTA NA MAZOWSZU - trzy miejscowości zyskały prawa miejskie

2021-12-30 13:30

W czwartek, 30. grudnia odbyła się ceremonia uroczystego nadania praw miejskich dziesięciu polskim miejscowościom. Wśród nich są aż trzy leżące na terenie województwa mazowieckiego. Sprawdźcie, jakie nowe miasta zyskuje Mazowsze od 2022 roku.

Nowe miasta w Polsce od 2022 roku! Jest ich dziesięć, a uroczystość nadania praw miejskich zorganizowano w czwartek, 30. grudnia 2021 roku w kancelarii Premiera. Brali w niej udział Mateusz Morawiecki wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem. Zmiana statusu dotyczy miejscowości z województw kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. W tym ostatnim pojawiają się aż trzy nowe miasta! Co ciekawe, dwie z tych miejscowości były już niegdyś miastami. W dalszej części artykułu dowiecie się, jakie nowe miasta zyskuje województwo mazowieckie.

Bałwan na środku drogi w Lesznie

Nowe miasta województwa mazowieckiego - MAPA

Podczas uroczystości w kancelarii Premiera nadano prawa miejskie trzem mazowieckim wsiom. To Cegłów, Nowe Miasto oraz Jedlnia-Letnisko. Dwie pierwsze były niegdyś miastami. Status ten utraciły na mocy ukazu carskiego po powstaniu styczniowym. Była to kara za wspieranie Polaków biorących w nim udział. Poniżej lokalizacje nowych miast na mapie Google:

Nowe miasta w Polsce

Oprócz trzech miejscowości na Mazowszu, prawa miejskie otrzymały też:

  • Pruszcz (w woj. kujawsko-pomorskim),
  • Izbica (w woj. lubelskim),
  • Lutomiersk (w woj. łódzkim),
  • Bolimów (w woj. łódzkim),
  • Iwaniska (w woj. świętokrzyskim),
  • Olsztyn (w woj. śląskim),
  • Kaczory (w woj. wielkopolskim).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: NOWE MIASTA NA MAZOWSZU - trzy miejscowości zyskały prawa miejskie