Nowy ład 2021 - co zawiera program rządu? Planowana m.in. reforma podatków

2021-04-09 11:30 M.C
Nowy ład 2021 - co zawiera program rządu? Planowana m.in. reforma podatków
Autor: Lukas Plewnia flickr.com sejm

Rząd planuje pakiet reform, które zakładają rozwój Polski po przejściu pandemii koronawirusa. Program nazwany "nowym ładem" ma wprowadzić wiele zmian między innymi w systemie podatkowym. Z naszego artykułu dowiecie się, co zawiera rządowy program.

Nowy ład 2021 - co zawiera program rządu? Takie pytanie zadaje sobie dziś w Polsce wiele osób. O pakiecie reform zakładających rozwój kraju po koronawirusie głośno jest już od kilku miesięcy. Zmiany mają dotyczyć funkcjonowania gospodarki, polityki społecznej, edukacji, rozwoju i podatków. Wstępnie podano dziesięć obszarów, w których planowane są największe rewolucje. Ogłoszono je pod hasłami:

  1. Plan na zdrowie,
  2. Uczciwa praca-godna płaca,
  3. Dekada rozwoju,
  4. Rodzina i dom w centrum życia,
  5. Polska - nasza ziemia,
  6. Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  7. Dobry klimat dla firm,
  8. Czysta energia - czyste powietrze,
  9. CyberPoland 2025,
  10. Złota jesień życia.

Czego powinniśmy się spodziewać po Nowym ładzie 2021? Najistotniejsze zmiany dotyczą podatków. Po wprowadzeniu reform skorzystają głównie emeryci. Kolejnym filarem programu jest zwiększenie dostępności mieszkań.

Eliasz Dyrow-polski artysta z sukcesem w międzynarodowym konkursie

Nowy ład 2021 - jak zmienią się podatki?

Program rządu znany jest na razie tylko w zarysie. Do dokładniejszych założeń Nowego ładu dotarł niedawno Dziennik Gazeta Prawna. Jak wynika z ustaleń DGP, duże zmiany czeka system podatkowy. Kompleksowa reforma zakłada przede wszystkim likwidację lub zmniejszenie odliczenia składki zdrowotnej w PIT, podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, oraz podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Według dziennika, na tych zmianach skorzystaliby głównie emeryci, gdyż w ramach podwyżki kwoty wolnej zwolniono by z podatku PIT emerytury i renty do 2,5 tys. zł. Dalej czytamy, że reforma oznaczałaby wzrost obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność.

Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, ale pod pewnymi warunkami

Pakiet reform przewiduje ułatwienie dla osób chcących wziąć kredyt mieszkaniowy. Rozważane jest wprowadzenie regulacji, które pozwalałyby zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Warunkiem jest jednak ilość dzieci w rodzinie. Ten zapis nowego ładu miałby bowiem zachęcać Polaków i Polki do posiadania większej liczby potomstwa. Korzystałyby rodziny wielodzietne i osoby ze zbyt zbyt wysokimi dochodami, by skorzystać ze wsparcia społecznego, a jednocześnie nie mogące sobie pozwolić na wpłacenie wkładu własnego. W ich przypadku pomoc zaczynałaby się od drugiego dziecka.

Zmiany w dostępie do ważnych badań

DGP wspomina również o  programie osłonowo-zdrowotnym dla rodzin. W jego ramach zwiększyłaby się dostepnośc diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży. Ponadto szczepionka przeciw HPV byłaby darmowa.

Nowy ład 2021 - kiedy wejdzie w życie?

Rządowy program reform miał być ogłoszony już 20 marca 2021. Z tej daty jednak zrezygnowano. Obecnie nie wiadomo, kiedy Nowy ład 2021 zostanie zaprezentowany. Można jednak przypuszczać, że stanie się to na przełomie kwietnia i maja.

Źródło: Nowy ład 2021 - co zawiera program rządu? Planowana m.in. reforma podatków
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany