Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

System Patriot w Polsce - czym jest i jakie są jego zadania?

2022-03-09 9:56

USA podjęło decyzję o wysłaniu do Polski dwóch baterii rakietowych Patriot. Czym jest ten system i jakie jest jego główne przeznaczenie na terenie działań zbrojnych? O tym przeczytacie w naszym artykule.

System Patriot w Polsce - to już pewne. We wtorek, 9. marca rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli powiedział: "Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski". Jak dodawał wojskowy, rozmieszczenie baterii ma przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla USA, ich sojuszników oraz terytorium NATO. Polska już w 2018 roku podpisała kontrakt na zakup systemu. Umowę zawarto w ramach pierwszego etapu tworzenia programu obrony powietrznej Wisła. Systemy trafią do naszego kraju na przełomie 2022 i 2023 roku. Czym jest system Patriot i jakie zadania spełnia? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Polskie strzelnice przeżywają oblężenie. To skutek wojny w Ukrainie

Czym jest i jak działa system Patriot?

Patriot to opracowany przez USA obronny system rakietowy ziemia-powietrze instalowany na mobilnej platformie samochodowej. Na cały system składają się stanowiska dowodzenia, radar oraz sama wyrzutna rakiet Patriot. System komputerowy będący "sercem" baterii zbiera i przechowuje dane, kontroluje pracę radaru, przetwarza dane wyświetlane na monitorze i wprowadzane przez operatora, wybiera wyrzutnię do wykonania zadania i wysyła jej komendę do wystrzelenia pocisku, realizuje obieg informacji z innymi bateriami oraz wyższym szczeblem dowodzenia, ocenia kursy wykrytych celów i określa stopień zagrożenia z ich strony oraz kolejność ich zwalczania, a także kontroluje stan wszystkich elementów systemu. Sama rakieta po wystrzeleniu kieruje się na cel dzięki autopilotowi sprzężonemu z naziemnym radarem.

Przeznaczenie systemu Patriot

System przeznaczony jest do obrony, a jego główne zadanie to zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w chwili wrogiego ataku. Patriot może zwalczać samoloty, helikoptery, drony oraz atmosferyczne pociski rakietowe. W mniejszym zakresie służy również do niszczenia taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Źródło: System Patriot w Polsce - czym jest i jakie są jego zadania?