Plaża Poniatówka

i

Autor: pixabay.com Plaża "Poniatówka"

Picie alkoholu nad Wisłą znów legalne? TEN ARGUMENT uchroni przed mandatem

2022-05-18 10:20

Spór o spożywanie procentowych napojów na Bulawarach i plaży "Poniatówce" toczy się nie od dziś. W czasie pandemii picie tam alkoholu było zakazane. Dziś, jak się okazuje, znów jest legalne. Nie wiadomo jednak, jak długo to potrwa. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Czy można pić alkohol nad Wisłą w Warszawie? To pytanie, które zadają sobie setki osób wybierających się na "Poniatówkę" lub Bulwary. Od lat są to ulubione miejsca warszawiaków i warszawianek na posiadówkę ze znajomymi przy zimnym piwie czy kieliszku wina. Tłumy pojawiają się tam zazwyczaj z nadejściem sprzyjającej, wiosennej pogody. W 2018 Rada miasta dwiema osobnymi uchwałami zalegalizowała spożywanie alkoholu na plaży i Bulwarach. Sytuacja zmieniła się jednak w 2020 roku. W związku z obowiązywaniem stanu epidemii COVID-19, zdecydowano o wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu nad Wisłą. Miało to pomóc w ograniczeniu liczby mieszkańców nad rzeką, a tym samy w wyhamowaniu transmisji wirusa. Przez dwa lata za pojawienie się na Poniatówce lub Bulwarach z butelką piwa w ręku, można było dostać mandat. A jak jest obecnie? Wszystko wskazuje na to, że zakaz przestał obowiązywać. Nie wiadomo jednak, czy nie pojawi się nowy. O tym w dalszej części artykułu.

Stan epidemii zniesiony, a zatem picie alkoholu nad Wisłą znów legalne

16 maja przestał w Polsce obowiązywać stan pandemii. Serwis onet.pl zapytał Monikę Beuth-Lutyk, czy w związku z tym kończy się wystawianie mandatów za picie alkoholu nad Wisłą. Rzeczniczka przyznała, że zakaz ustanowiony na czas pandemii przestał obowiązywać. Stwierdziła, że zniesienie obostrzeń stanu epidemii oznacza powrót do uchwał z 2018 roku. Przedstawienie takiego argumentu patrolującym okolice mundurowym powinno uchronić przed karą. Nie oznacza to jednak, że tak będzie już zawsze.

Zakaz picia alkoholu nad Wisłą powróci? To zależy od decyzji sadu

Możliwość spożywania alkoholu nad Wisłą nie podoba się jednak mieszkańcom. Z inicjatywy wspólnoty Wioślarska 10, do której dołączył Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, Stowarzyszenie Koalicja: Ciszej, proszę! oraz zarządcy budynku The Tides, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga na decyzję miasta. WSA uznał uchwałę Ratusza za nieważną. Odpowiedzią była kasacja złożona do NSA przez prezydenta Warszawy. Do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej, w mocy są uchwały miasta dla "Poniatówki" i Bulwarów. Warszawiacy i Warszawianki poczekają więc jeszcze na rozstrzygnięcie sporu o picie alkoholu nad Wisłą.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Picie alkoholu nad Wisłą znów legalne? TEN ARGUMENT uchroni przed mandatem