Prace w parku Pole Mokotowskie są już na zaawansowanym etapie

i

Autor: materiały prasowe

Pole Mokotowskie na ostatniej prostej. Urzędnicy obiecują: "Będzie pięknie!"

2022-04-21 20:32

Zielone stawy, nowa altana, odmieniona fontanna i miejskie centrum reportażu. To tylko niektóre ze zmian, które czekają Pole Mokotowskie. W tej chwili właściwie w każdym zakątku tego parku trwają prace modernizacyjne.

Magda Bereda dba o planetę. Zbiera elektroodpady i segreguje śmieci.

Naturalna ostoja dla zieleni

Z Pola Mokotowskiego znika beton, który wypełniał tutejsze stawy. Z głównego stawu w parku usunięto 13 tys. m2 betonu. W ramach modernizacji Zarząd Zieleni utworzy w parku nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej.

Trwają również prace na części tzw. Wielkiej Polany, czyli terenu po dawnej bazie MPO. Formowane są górki i niecki, które służyć będą za ogrody deszczowe, a także przygotowywany jest teren pod budowę drewnianego podestu meandrującego pośród zieleni. Docelowo powstanie tu ogród biocenotyczny.

- To będzie taki ogród roślinności, która będzie żyła własnym życiem. Będą postawione również tablice informacyjne, więc będzie to taka ścieżka edukacyjna i myślę, że całkiem przyjemne miejsce do spacerów! - mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa stołecznego Zarządu Zieleni.

Trwa remont domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego, w którym docelowo powstanie nowe miejskie centrum reportażu.

- Znajdzie się tu miejsce idealne dla wszystkich fanów reportażu oraz fanów twórczości Ryszarda Kapuścińskiego - zaznacza rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Nowe fontanny i nowe wejście

To nie koniec zmian w parku. W tej chwili właściwie na każdym odcinku tego miejsca prowadzone są jakieś prace. Tak jest chociażby przy fontannie centralnej przy Al. Armii Ludowej. Kostkę w tym miejscu zastąpi kamienna nawierzchnia. Z kolei w południowej części fontanny pojawi się nowa niecka z tryskaczami oraz nowe siedziska nawiązujące stylem do pozostałych mebli w parku. Do parku poprowadzi też nowe wejście ze strony Żwirki i Wigury. - Stworzymy dodatkową bramę. To miejsce zyska nową zieleń, powstanie też wiata, takie miejsce spotkań. Dostawione też zostaną stojaki na rowery - mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Park modernizowany jest z myślą o ochronie istniejącej przyrody i dlatego na miejscu tworzone są strefy z wydzielonym ruchem kołowym i pieszym. Prace mają potrwać do końca tego roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Kultowe polskie seriale z lat 90. Ile z nich pamiętasz? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się lek, nad którym pracowali bohaterowie pierwszej polskiej telenoweli "W labiryncie"?
Quiz
Źródło: Pole Mokotowskie na ostatniej prostej. Urzędnicy obiecują: "Będzie pięknie!"