Powstańcy solidarni z Ukrainą

i

Autor: Fot. screen YouTube Muzeum Powstania Warszawskiego / https://www.youtube.com/channel/UC61dXcnle2zSpIepr_M2hHQ / pixabay.com Powstańcy solidarni z Ukrainą

Powstańcy Warszawscy solidarni z Ukrainą - poruszające wideo w sieci: "Wytrwajcie, bo niepodległość jest najważniejsza"

2022-03-10 11:00

Ukraina wciąż walczy! Żołnierze i żołnierki, a także cywile bronią swojego kraju przed rosyjską inwazją. Otuchy dodają im ci, którzy niegdyś sami walczyli o wolność - Powstańcy Warszawscy. Ich wypowiedzi są poruszające!

Wojna w Ukrainie trwa - 24. lutego prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, nakazał swoim wojskom rozpocząć inwazję. Ukraina została zaatakowana z kilku stron, a siłę uderzenia przyjęły na siebie najważniejsze miasta, w tym stolica - Kijów. Już od pierwszych godzin konfliktu Ukraińcy i Ukrainki wykazywali ogromną wole walki i obrony swojej wolności. Tak jest do teraz - choć Rosja nieustannie prowadzi ostrzał i naloty zamieniając życie ludności cywilnej w piekło, nikt nie myśli o kapitulacji. O to, by nie ustawali w oporze wobec najeźdźców proszą też weterani i weteranki Powstania Warszawskiego. W sieci opublikowano ich podnoszące na duchu wypowiedzi. Wideo znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zniszczony pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

„Wala”, „Brzoza”, „Irka”, „Antek”, „Jur”, „Sławka”, „Myszka”, „Czarny”, „Jasia” i „Janosz” z przesłaniem dla Ukrainy

W tych trudnych chwilach, oprócz pomocy finansowej i militarnej, ważne są też gesty oraz słowa poparcia. Muzeum Powstania Warszawskiego poprosiło o nie tych, którzy doskonale wiedzą, czym jest walka z okupantem. Na opublikowanym w mediach społecznościowych wideo otuchy walczącym Ukraińcom i Ukrainkom dodają weterani i weteranki zrywu z 1944 roku: Walentyna Słonecka „Wala”, Zbigniew Rylski „Brzoza”, Irena Szyperska „Irka”, Leszek Żukowski „Antek”,Jerzy Mindziukiewicz „Jur”, Halina Jędrzejewska „Sławka”, Maria Kowalska „Myszka”, Janusz Walędzik „Czarny”, Janina Jankowska „Jasia” oraz Janusz Maksymowicz „Janosz”. Posłuchajcie, co mają do przekazania naszym sąsiadom.

Źródło: Powstańcy Warszawscy solidarni z Ukrainą - poruszające wideo w sieci: "Wytrwajcie, bo niepodległość jest najważniejsza"