Tramwaj do Wilanowa - wizualizacja

i

Autor: Zarząd Transportu Miejskiego

Problemy z budową tramwaju na Wilanów! Co z wykonawcą?

2022-02-09 18:34

To najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Trasa na Wilanów znacznie poprawi komunikację dla mieszkańców tej dzielnicy. W styczniu wyłoniono wykonawcę torowiska, ale jak się okazało... nie na długo. Pojawiły się problemy.

Przetarg będzie powtórzony

Tramwaje Warszawskie muszą powtórzyć przetarg na budowę trasy do Wilanowa. Krajowa Izba Odwoławcza pozytywnie rozpatrzyła odwołanie firmy ZUE - zdaniem Izby doświadczenie firmy Budimex nie jest doświadczeniem, które kwalifikuje się do przyznania dodatkowych punktów w aukcji elektronicznej. W związku ze zmianą punktacji, trzeba powtórzyć aukcję. - Jesteśmy przygotowani, aby była zrobiona jak najszybciej - tłumaczy Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Poprzedni przetarg wygrała firma Budimex, która za budowę trasy zainkasowałaby 732 miliony złotych. To o ponad 200 milionów więcej niż tę inwestycję wyceniał ratusz.

Śmierdzący problem na Targówku. Odór unosi się z metra Trocka

Mało czasu

Jak najszybsze i skuteczne przeprowadzenie aukcji to priorytet dla Tramwajów Warszawskich. Torowiska do Wilanowa muszą zostać wybudowane do końca 2023 roku, aby nie stracić dofinansowania unijnego - inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 22 miesięcy. Od lutego taki okres czasu upływa na koniec 2023 roku. Widać, że harmonogram jest napięty. Spółka i wykonawcy muszą włożyć dużo wysiłku, aby jak najwięcej prac wykonać w terminie i rozliczyć je w ramach środków unijnych - mówi Witold Urbanowicz, ekspert portalu Transport Publiczny.

Dzięki tramwajowi, w godzinach szczytu mieszkańcy Wilanowa mają dojechać do centrum tramwajem o 20 minut szybciej niż samochodem. Do końca 2023 roku tory mają powstać od ulicy Puławskiej do skrzyżowania Truskawieckiej z Sobieskiego. W kolejnych latach trasa ma zostać wydłużona do skrzyżowania Branickiego z Aleją Rzeczpospolitej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Wiesz gdzie leżą góry, rzeki, jeziora? Tylko dla mistrzów

Pytanie 1 z 15
Śnieżne Kotły to szczyt w…
Źródło: Problemy z budową tramwaju na Wilanów! Co z wykonawcą?