Święto Wojska Polskiego 2021 - czy jest wolne za niedzielę?

Święto Wojska Polskiego
Autor: Święto Wojska Polskiego Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2021 roku obchodzimy państwowe Święto Wojska Polskiego oraz kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości wypadają w niedzielę. Czy w związku z tym mamy do odebrania dzień wolnego? Dowiecie się tego z artykułu.

Święto Wojska Polskiego 2021 - czy jest wolne za niedzielę? Takie pytanie zadaje dziś sobie wiele osób w Polsce. Święto Wojska Polskiego obchodzimy na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jako, że przypada ono w liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest ustawowo wolne od pracy. W 2021 roku wszystkie te uroczystości wypadają jednak nie w środku tygodnia, lecz w niedzielę. Czy w związku z tym mamy do odebrania dzień wolnego? Co mówi na ten temat kodeks pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Biały fortepian stanął na lotnisku Chopina. Podróżni mogą słuchać pięknych koncertów
Sonda
Czy w każdym miesiącu, chociaż raz powinien być wolny piątek?

Czy jest wolne za niedzielę, 15 sierpnia?

Jak wygląda kwestia świąt ustawowo wolnych od pracy, które wypadają w niedzielę? W tym celu najlepiej zajrzeć do zapisów kodeksu pracy. Art. 130 § 2 KP stwierdza Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że pracownikom i pracownicom w Polsce niestety nie przysługuje odbieranie dnia wolnego za tegoroczne Święto Wojska Polskiego. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby 15 sierpnia wypadał w sobotę. Wówczas prawo nakazuje pracodawcy wyznaczenie dnia, w którym można odebrać wolne.

Źródło: Święto Wojska Polskiego 2021 - czy jest wolne za niedzielę?
Nasi Partnerzy polecają