Tramwaj nie dojedzie do Wilanowa... Zabrakło pieniędzy

2022-01-13 19:57 Michał Rawa STAN
Tramwaj do Wilanowa dojedzie na... Stegny
Autor: Marcin Smulczynski/Super Express

To najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Tramwaj ma połączyć Wilanów z centrum miasta, bo komunikacja na tym odcinku nie jest wystarczająca. Na razie jednak brakuje na to funduszy. Na jakim odcinku powstaną nowe torowiska?

Za drogo

W przetargu na budowę tramwaju z Puławskiej do miasteczka Wilanów firmy zgłosiły oferty znacznie przewyższające zakładany kosztorys. Tramwaje Warszawskie przewidywały, że budowa tramwaju do Wilanowa będzie kosztował 498 milionów złotych, tymczasem firmy zaproponowały przedział cenowy od 945,5 mln zł do 1,821 mld zł. W tym wypadku spółka ogłosiła aukcję, dzięki której cena spadła do 732 mln 234 tys. zł za cały odcinek. Taki koszt zaproponowała firma Budimex. To i tak o prawie 250 milionów więcej niż kwota, którą zakładały Tramwaje Warszawskie.

Z tego powodu spółka postanowiła na razie wybudować pierwszy odcinek trasy - od Puławskiej do skrzyżowania ulicy Truskawieckiej i Sobieskiego. Koszt jego budowy to 492 mln złotych, czyli mniejszy niż zakładany budżet. Skąd wzięły się tak wysokie ceny? - Kwoty wykonawców są duże. Mamy 8 kilometrów torowiska, prawie 100 mln zł za kilometr, to duże koszty. Oprócz torowiska zakres prac jest jednak duży. Przebudowa układu drogowego, przebudowa instalacji podziemnych. Po drugie, kosztorysy były robione dawno temu. Jak widzimy w sklepach, ceny rosną bardzo szybko, materiałów też. To samo ceny zatrudnienia. Jesteśmy bliscy końca perspektywy finansowania unijnego. Jest dużo projektów, które muszą być zrealizowane do 2023 [inaczej stracą finansowanie - przyp. red.]. To dodatkowy czynnik podbijający cenę - uważa Witold Urbanowicz, ekspert portalu Transport Publiczny.

Schemat linii do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Autor: Tramwaje Warszawskie

Kolejne inwestycje

Jednakże według zapowiedzi prezydenta Rafała Trzaskowskiego - o czym mówił na łamach Gazety Wyborczej - pieniądze na dobudowanie odcinka torów do Wilanowa da ratusz. Inwestycja zakłada także dociągnięcie torów do pętli przy ulicy świętego Bonifacego. W ramach oddzielnych prac, torowisko powstanie także na Gagarina. Pierwsze roboty rozpoczną się na tej ulicy już w tym roku.

A według planów, tramwajem z Puławskiej do Truskawieckiej dojedziemy na przełomie 2023 i 2024 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Stłuczka autobusów na krakowskim Przedmieściu

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40
Źródło: Tramwaj nie dojedzie do Wilanowa... Zabrakło pieniędzy
Nasi Partnerzy polecają