Co się zmieni?
W ostatnich latach wokół placu wyremontowano chodniki czy postawiono nowe latarnie. Jednakże jezdnia dla samochodów pozostawia wiele do życzenia. W dodatku jedno z przejść dla pieszych otrzymało bardzo niską klasyfikację w miejskim audycie bezpieczeństwa.
- Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła św. Aleksandra, po południowej stronie placu. Poprawi ona bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, którzy mają w tym miejscu do pokonania szerokie jezdnie - informuje Zarząd Dróg Miejskich.
Urowerowienie placu
Obecnie plac i pobliskie Rondo de Gaulle'a to rowerowa pustka. Nie ma tu potrzebnej infrastruktury, która połączyłaby ścieżki rowerowe z pobliskich ulic. To ulegnie zmianie.
- Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas rowerowy znajdzie się też po zachodniej stronie placu - przekazuje ZDM.
Z kolei na wysokości ulicy Smolnej, za Rondem de Gaulle'a, powstanie krótki dwukierunkowy łącznik rowerowy. Umożliwi on nawrót i zastąpi konieczność objeżdżania ronda. - Łączniki, w formie dwukierunkowych dróg dla rowerów, powstaną też na południowym krańcu inwestycji. W ten sposób nowa trasa połączy się z ulicą Wiejską oraz z ul. Mokotowską. W rejonie drugiej z nich przebudujemy wspólny ciąg pieszo-rowerowy – wydzielając z niego osobną drogę dla rowerów i chodnik. Zaprojektowano też rezerwy w kierunku ulic Hożej i Żurawiej umożliwiające na łatwe wprowadzenie tam w przyszłości dwukierunkowego ruchu rowerów - pisze ZDM.
Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy. Obecnie znajduje się tam kilka rozrzuconych przystanków. Dzięki zmianom pasażerom jadącym w stronę Ronda de Gaulle'a łatwiej będzie korzystać z komunikacji miejskiej.
Zgodę na inwestycję wyraził Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W rejonie placu pojawi się trochę więcej zieleni. Całość ma być gotowa 180 dni po podpisaniu umowy z wykonawcą. Firmy mają czas na zgłaszanie swoich ofert do 2 czerwca.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Ważny punkt w centrum do remontu. "To mała rewolucja"